Kihallgatásuk után
Vád alá helyezték az IKEA franciaországi vezetőit egy kémkedési ügyben
Vád alá helyezte az IKEA három franciaországi vezetőjét kedden este a Versailles-i ügyészség egy kémkedési ügyben.
2013.11.19 21:56MTI
Stefan Vanoverbeke vezérigazgatót, elődjét, Jean-Louis Baillot-t és Dariusz Rychert pénzügyi igazgatót hétfőt vették őrizetbe. A vádemelésre a kihallgatásukat követően került sor.
A bútoripari vállalatot 2010 eleje óta azzal gyanúsítják - amit azóta egy belső vizsgálat is megerősített - hogy kémkedtek egyes munkatársaik után.
A céget az ügyészség jogi személyként is megvádolta, és 500 ezer euró (148 millió forint) kaució befizetésére is kötelezte a felpereseknek esetlegesen megítélendő kártérítések biztosítására.
"Az IKEA franciaországi vezetősége tudomásul vette a döntést. A vállalat továbbra is részt vesz az igazság kiderítésében" - közölte a cég szóvivője. Az IKEA franciaországi székhelyén, a Párizs közeli Plaisir nevű településen november elején tartott házkutatást a rendőrség, a vezetőket akkor is őrizetbe vették, de végül nem hallgatták ki őket.
A kémkedési ügyben eddig tucatnyi embert gyanúsított meg az ügyészség, többek között Jean-Francois Paris-t, aki a vállalat kockázatkezelési osztályát irányította 1998 és 2012 között, valamint négy rendőrségi tisztviselőt. Őket azzal gyanúsítják, hogy pénzért cserébe rendőrségi dossziékat bocsátottak az IKEA rendelkezésére.
Az ügy azután robbant ki, hogy a Le Canard Enchainé című szatirikus francia hetilap 2012 februárban közzétette az IKEA vezetése, illetve egy magán biztonsági cég közötti állítólagos levelezést, amelyben a svéd vállalat tájékoztatást kért bizonyos személyek rendőrségi aktáiról, beleértve egy szakszervezeti vezetőt és egy elégedetlen vásárlót.
Ezután két szakszervezet feljelentést tett a cég ellen, ami alapján az ügyészség 2012 áprilisban vizsgálatot indított.