Újabb tüzérségi támadás
Már százan meghaltak a Jemenben kitört felekezeti összecsapásokban
Már a százat is eléri a Jemen északi részén található Damadzs városában múlt hét közepén kitört felekezeti összecsapások halálos áldozatainak száma, miután hétfőre virradóra újabb tüzérségi támadást hajtottak végre síita lázadók a főleg szunniták lakta településen.
2013.11.04 17:11MTI
A rivális vallási csoportok az állami hírügynökség jelentése szerint hétfőn tűzszünetet kötöttek egymással.
A Szaúd-Arábiával határos Szaada tartományban fekvő városban szerdán törtek ki összecsapások annak nyomán, hogy a térség nagy részét ellenőrzés alatt tartó síita vallású huti - vagy más néven zaidita - felkelők azzal vádolták meg a rivális szunnita szalafista csoportokat, hogy több ezer külföldi harcost maguk mellé véve a síiták megtámadására készülnek.
A szalafisták azt állítják, hogy csupán külföldi diákokról van szó, akik azért jöttek Damadzsba, hogy a helyi főiskolán iszlám teológiát tanulhassanak. "A hutik egész éjjel hevesen támadták a Dar al-Hadith főiskolát és a diákszállókat" - mondta egy szalafista szóvivő, aki szerint az utóbbi napok vallási erőszakcselekményeiben már legalább 100 szunnita vesztette életét. A hutik nem közöltek adatokat a saját veszteségmérlegükről.
A Saba állami hírügynökség tájékoztatása szerint az ENSZ jemeni különmegbízottja hétfőn bejelentette: a rivális vallási csoportok ismét tűzszünetet kötöttek egymással. Egy ilyen megállapodásra már pénteken is sor került, de a fegyveres harcok folytatódtak.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) hétfőn sikerült bejutnia a harcok sújtotta településre, és megkezdte a többtucat sebesült ellátását, kórházba szállítását. Néhány szunnita attól tart, hogy a hutik a térségben újra akarják éleszteni az 1000 évig fennálló, imám vezette zaita imamátust, amelynek irányítói Mohamed próféta leszármazottjának mondják magukat.
Az imamátusnak az 1962-es katonai puccs vetett véget. A társadalmi, vallási és gazdasági diszkriminációra panaszkodó hutik 2004 és 2010 között számos alkalommal összecsaptak a kormányerőkkel, majd 2010-ben tűzszünetet kötöttek velük. Szaúd-Arábia 2010-ben egy rövid ideig részt vett a konfliktusban, miután a lázadók a területére léptek.