Felsőbb kényszerítő erő
Kína ellen szövetkezik Oroszország és Japán
Az orosz-japán biztonsági együttműködés pikantériája, hogy a két ország a második világháború vége óta területi vitában van egymással.
2013.11.02 12:25MTI
Orosz-japán biztonsági együttműködésről állapodtak meg egymással a két ország illetékes miniszterei szombaton Tokióban egy nagy diplomáciai jelentőségű találkozó keretében.
A két ország védelmi- és külügyminisztereinek részvételével megtartott, úgynevezett "2+2" tárgyalásokon közös katonai és kalózkodásellenes gyakorlatokról egyeztek meg. Célul tűzték ki azt is, hogy létrehoznak egy közös fórumot, amelynek keretében védelmi kérdésekben folytatnak majd párbeszédet egymással.
A találkozó jelentőségét növeli, hogy Japán és Oroszország egy területi vita miatt máig sem írt alá egymással békeszerződést a második világháború lezárásáról.
A résztvevők a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón hangsúlyozták: az együttműködés célja megszilárdítani a békét és a stabilitást az ázsiai-csendes-óceáni térségben, és az nem érinti a más országokkal meglévő szövetségesi kapcsolatokat.
A Japánnal való kapcsolatok javítása a biztonságpolitika terén Oroszország nemzeti érdekét szolgálja a terrorizmus elleni fellépéssel összefüggésben, valamint az észak-koreai nukleáris fenyegetések és más regionális viták fényében - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Hozzátette, hogy Moszkva nem kötelezi el magát baráti viszonyban egy fél felé sem olyan módon, hogy az ellentmondásba kerüljön egy másikkal. Arra a kérdésre válaszolt ezzel, hogy miként értékeli az orosz-japán együttműködést Kína növekvő haditengerészeti jelenlétének fényében.
Lavrov japán kollégája, Kisida Fumio azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokkal ápolt szövetségesi viszonya továbbra is "sarokköve" marad a japán kül- és biztonságpolitikának.
Oroszország az elmúlt időszakban megerősítette ázsiai kereskedelmi kapcsolatait, s Vlagyimir Putyin elnök igyekszik szorosabbra fűzni a japán-orosz kapcsolatokat, részben azért, hogy ilyen módon ellensúlyozzák Kína növekvő katonai hatalmát.
Japán - az Egyesült Államokkal való védelmi szövetsége mellett - az erősödő kínai katonai jelenlétre és az Észak-Koreából érkező fenyegetésekre válaszul szintén igyekszik szélesíteni védelmi kapcsolatait. Mindazonáltal a sajtótájékoztatón nem említették Kínát név szerint.
Oroszország és Japán területi vitája a Kuril-szigetek négy legdélebbi tagját érinti. Ezeket a szigeteket a Szovjetunió 1945 szeptemberében saját területéhez csatolta, s ezt a lépést Japán nem ismeri el. Abe Sindzó japán kormányfő és Vlagyimir Putyin áprilisban megegyezett arról, hogy a két ország a tárgyalóasztalnál próbálja meg rendezni a fél évszázados vitát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06