Javultunk, állítják a távol-keleten

Kína és az emberi jogok

Kína sok tekintetben előrehaladást tett az emberi jogok érvényesítésében, csökkentette a szegénységet, igazságügyi reformokat vezetett be, és javította az etnikai kisebbségek védelmét, de még mindig sok nehézséggel és kihívással kénytelen szembenézni ezen a téren.

2013.10.22 15:45MTI
Tienanmen-tér, 1989 - ahogy sokunkban még mindig él a kínai szabadság, és a rá adott kormányzati válasz

Vu Haj-lung az ENSZ 47 tagú Emberi Jogi Tanácsának ülésén szólalt fel, amely négyévenként megvizsgálja az emberi jogok helyzetét minden országban. Emberi jogi csoportok és aktivisták az emberi jogok súlyos megsértésére hívták fel a figyelmet Kínában, egyebek között az emberi jogi aktivistákkal való leszámolásokra, valamint a tibeti és ujgur kisebbséggel szembeni fellépésre.

A különmegbízott szerint Peking sokat javított az emberi jogi helyzeten a 2009-es legutóbbi felülvizsgálat óta, amikor 42 ajánlást elfogadott. Egyben rámutatott azokra a nehézségekre, amelyek ebben a hatalmas, gyorsan növekvő, több mint 1,3 milliárdos népességű országban felmerülnek, ahol 56 etnikai csoport él. Elmondta, hogy bár javították az életviszonyokat, mintegy 100 millió falusi továbbra is szegénységben él.

A tanács egyes tagjai, köztük Ausztrália és Németország, sürgették egyebek között a nőkkel, a fogyatékkal élő emberekkel és az etnikai kisebbségekkel való bánásmód javítását és további átfogó igazságügyi reformokat kértek, ezen belül a halálbüntetések számának mérséklését és az emberi jogvédők fogva tartási körülményeinek javítását. Bírálták az internethez való hozzáférés korlátozását is.

Az ülés kezdetén a Diákok a Szabad Tibetért (Students for a Free Tibet) elnevezésű szervezet tagjai felmásztak az éppen tatarozás alatt álló genfi ENSZ-székházra, és ott egy transzparenst feszítettek ki, kárhoztatva a tibetiek ellen elkövetett kínai jogsértéseket. Felszólították az ENSZ tagállamait, hogy akadályozzák meg Kína beválasztását az Emberi Jogi Tanácsba november elején. A csoport később közleményben tudatta, hogy az ENSZ biztonsági személyzete négy tiltakozót őrizetbe vett. Corinne Momal-Vanian ENSZ-szóvivő közölte, hogy az aktivistákat kihallgatják, majd ezután eldöntik, hogy elengedik-e őket, vagy átadják a svájci hatóságoknak.

A kínai kormány kedden fehér könyvet jelentetett meg, nyomatékosítva, hogy nem áll szándékában megváltoztatni "helyes" politikáját Tibetben. A terjedelmes dokumentum szerint, amelyről a Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség számolt be, a tartományban a kínai fennhatóság alatt nagy fejlődés ment végbe, amely minden elfogulatlan embert "bámulattal tölthet el".

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.