Riogat az amerikai pénzügyminisztérium

A 2008-asnál is mélyebb válság lehet az amerikai fizetésképtelenségből

Befagyhatnak a hitelpiacok, a dollár árfolyama a mélybe zuhanhat, az amerikai kamatlábak pedig az egekbe szökhetnek.

2013.10.03 17:45MTI

A 2008-asnál súlyosabb pénzügyi válság és recesszió alakulhat ki, ha az Egyesült Államok fizetésképtelenné válik - olvasható az amerikai pénzügyminisztérium csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében. A dokumentum az államadóság-plafon megemeléséről szóló megegyezés kudarcának lehetséges makrogazdasági következményeivel foglalkozik. A kongresszusi pártoknak október közepéig kellene megállapodniuk a 16,7 ezer milliárd dolláros adósságlimit kiterjesztéséről.

Eközben az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az amerikai szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - 40 bázispont felett mozgott csütörtökön a londoni piacon.

Ez 4,7 bázispontos, több mint 13 százalékos drágulás az előző esti záróhoz képest, de havi összevetésben 100 százalékos emelkedésnek felel meg. Szeptember elején ugyanis még 20-21 bázispontos szuverén CDS-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó amerikai kincstárjegyre.

A csütörtökre kialakult amerikai CDS-árfolyam azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ötéves amerikai államkötvényre most 40 ezer dollárnál valamivel magasabb középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon.

Globális összehasonlításban még ez is rendkívül alacsony államcsőd-biztosítási díj, hiszen például az euróövezeti tag Portugália CDS-középárfolyama 490 bázisponton jár, Ciprusé pedig jóval meghaladja az ezer bázispontot.

A CMA számítási modellje - bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - azt mutatja, hogy a piac nem egészen 3,5 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy szuverén törlesztésleállási esemény öt éven belüli bekövetkeztét az Egyesült Államokban.

Ugyanez a kumulatív távlati államcsőd-kockázat Portugália esetében jelenleg meghaladja a 35 százalékot, vagyis éppen a tízszerese az Egyesült Államokénak a CMA számítási módszertana alapján.

Önmagához képest azonban az amerikai államadós-kockázati mérőszám jelentős ütemben romlik, amely még az első októberi kereskedési napon sem sokkal haladta meg a 30 bázispontot. A gyorsuló folyamat jelzi, hogy a piaci szereplők egyre nagyobb - jóllehet még mindig igen alacsony - kockázatát látják az Egyesült Államok technikai törlesztésképtelenné válásának arra az esetre, ha a költségvetésről és az államadósság-limit emeléséről folyó belpolitikai vitában nem sikerül rövid időn belül egyezségre jutni.

A hitelminősítők egyelőre várakozó állásponton vannak, de már elhangzott részükről a figyelmeztetés, hogy az amerikai belpolitikai patthelyzet feloldásának elmaradása esetén az Egyesült Államok adósbesorolása - eddig példátlan módon - technikai csődhelyzetet jelző szintre süllyedhet.

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő szakelemzői e héten Londonban összeállított helyzetértékelésükben közölték, hogy nem szerepel alapeseti forgatókönyvükben a megállapodás elmaradása az amerikai államadósság-limit emeléséről.

Ha azonban az adósságplafont mégsem sikerül megemelni október közepéig, amikorra becslések szerint az elmúlt hónapok intézkedéseivel biztosított finanszírozási vészforrások is kiapadnak, akkor az S&P szerint az Egyesült Államok nem lesz képes maradéktalanul eleget tenni minden törlesztési kötelezettségének.

Ha az amerikai kormány akár egy törlesztést is elmulaszt, a Standard & Poor's szelektív nem törlesztői (SD - selective default) besorolásra süllyeszti az Egyesült Államok adósosztályzatát. Ez az osztályzat azt jelzi, hogy a kibocsátó, ez esetben az Egyesült Államok, egy vagy több adósságtörlesztési kötelezettségének nem tett eleget - állt az S&P elemzésében.

A hitelminősítő szerint az "SD" besorolás a törlesztési elmaradás megszüntetéséig maradna érvényben.

Jóllehet a Standard & Poor's mindegyik hasonló esetet egyéni tényezők figyelembe vételével ítél meg, hosszabb távra visszatekintve azonban a cég a szuverén nem törlesztési helyzetek megoldódása után is rendszerint mélyen spekulatív, "CCC plusz" és "B" közötti osztályzatokat állapít meg az érintett államadósra.

Az S&P a legutóbbi időszakokban a súlyos adósságválsággal küszködő, a piaci finanszírozási forrásoktól gyakorlatilag elzárt Görögországra és Ciprusra állapított meg időlegesen "SD" szuverén minősítéseket.

Az S&P 2011-ben már megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb "AAA" szuverén osztályzatot, egy fokozattal "AA plusz"-ra süllyesztve a besorolást.

A Standard & Poor's annak idején azzal a véleményével indokolta e döntését, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

Az S&P jelenleg az egyetlen nemzetközi hitelminősítő, amelyeik nem a legjobb adósbesorolást tartja érvényben az Egyesült Államokra. A Fitch Ratings változatlanul "AAA", a Moody's Investors Service ugyanennek megfelelő "Aaa" osztályzattal tartja nyilván az amerikai államadósságot. A Fitch leminősítés lehetőségére utaló negatív, a másik két cég ugyanakkor stabil kilátással egészíti ki az amerikai osztályzatot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.