Egyre erősödik a nyomás

Nairobi merénylet - Washington bekeményíthet

Erősödik a nyomás, hogy a Fehér Ház fokozza a szomáliai al-Shabaab milícia elleni akciókat, miután az al-Kaidához kötődő szervezet több tucat halálos áldozattal és sebesüléssel járó merényletet hajtott végre a kenyai fővárosban egy bevásárlóközpont ellen.

2013.09.23 13:10MTI

A szombati támadás sebesültjei között öt amerikai állampolgár is van. Republikánus képviselők nyilatkozatai szerint a merénylet az al-Kaida erejének és befolyásának növekedését jelzi, szemben az Obama-kormányzat azon állításával, hogy a terrorhálózat meggyöngült volna.

"Nincsenek leszálló ágban" - jelentette ki Tom Coburn oklahomai szenátor, a belbiztonsági bizottság rangidős tagja a CBS televízióban. "Éppen hogy erősödnek, amint azt Nairobi példája mutatja".

Az amerikai kormányzat terrorelhárítási tisztségviselői között vita van arról, hogy nem kellene-e közvetlenebb csapást mérni az al-Shabaabra, különösen mióta a szomáliai terrorszervezet 2012 elején egyesült az al-Kaidával.

Az eddigi amerikai akciók alkalmi dróntámadásokra korlátozódtak, amikor egy-egy különösen fontosnak tekintett al-Kaida-célpont került látótérbe, miközben megelégedtek a terroristákkal napi fegyveres harcot vívó szomáliai katonák és afrikai békefenntartók támogatásával.

E mögött részben az az aggodalom húzódik meg, hogy egy al-Shabaab elleni közvetlen támadás arra ösztönözné a csoportot, hogy célpontjai listáját bővítve amerikai diplomáciai képviseleteket is célba vegyen, és az egyesült államokbeli szomáliai diaszpórát merényletek elkövetésére biztassa.

Jonathan Lalley, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője "kiegyensúlyozott megközelítésről" beszélt. "Nem az a dilemma, hogy közvetlen akciót hajtsunk végre vagy támogatói szerepet játsszunk" - vélekedett. "Arra törekszünk, hogy támogatást nyújtsunk és javítsuk afrikai partnereink képességeit, egyszersmind üldözzük az al-Shabaab bizonyos tagjait és támogatóikat".

Utalt arra, hogy az amerikai hadsereg közvetlen akciókat hajtott végre Szomáliában al-Kaida-tagok, köztük az al-Shabaab milíciák olyan fegyveresei ellen, akik az Egyesült Államok és amerikai érdekeltségek ellen terveztek támadásokat. Ezek az akciók azonban nem vethetők össze a Jemenben és Pakisztánban tevékenykedő terroristák ellen végrehajtott több száz amerikai dróntámadással.

Ugyanakkor az al-Shabaab is "önmérsékletet" gyakorolt, támadásait szomáliai állami tisztségviselőkre vagy katonákra és az Afrikai Unió békefenntartóira korlátozta, elkerülendő, hogy nyílt háborúba keveredjen az amerikai terrorellenes gépezettel - mondják amerikai illetékesek, akik szerint a csoport mérsékeltebb szárnyának sikerült meggyőznie a keményvonalas iszlamista vezetőket, hogy az amerikai támogatást élvező szomáliai központi kormány megdöntésére összpontosítsák erőfeszítéseiket.

Az al-Shabaab vállalta a felelősséget a 2010-es ugandai kettős öngyilkos robbantásért, amelyekben több mint hetvenen veszítették életüket. Ez az akció megtorlás volt a szomáliai afrikai békefenntartóknak nyújtott ugandai támogatásért. Hasonlóképpen vállalta a mostani kenyai merénylet elkövetését is, amelyet ugyancsak megtorlásnak szánt a kenyai hadsereg szomáliai beavatkozásáért.

A nairobi támadás a kenyai lakosságot vette célba, amely azt mondhatja, hogy "túl nagy árat kell fizetnünk a szomáliai műveletért" - mutatott rá Daveed Gartenstein-Ross, a washingtoni székhelyű Demokráciákat Védő Alapítvány szakértője. "A Shabaab úgy kalkulál, hogy megéri kemény csapást mérni Kenyára" - tette hozzá.

Peter King New York-i szenátor úgy vélte, hogy a nairobi merénylet mérete és technikai kivitelezésének bonyolultsága változást jelezhet az al-Shabaab stratégiájában; a csoport valószínűleg fokozni fogja közvetlen fenyegetését az Egyesült Államok ellen. King szerint az amerikai külügyminisztérium azért nem akarta terrorista szervezetnek minősíteni az al-Shabaabot, mert úgy vélte, hogy a csoport a Szomálián belüli törzsi viszályra összpontosítja akcióit.

Ha az erőszak válasz nélkül marad, ez bátorítást jelenthet a szervezet számára. Obama elnök a mai napig csak két kommandós akcióra és minimum két dróntámadásra adott titkos felhatalmazást az al-Kaidával szövetséges szomáliai terroristák ellen. Emellett egy kis amerikai különleges műveleti csoport tanácsokkal látja el az afrikai békefenntartókat, valamint segítséget nyújt egy szomáliai terrorellenes elitalakulat kiépítéséhez - közölte a műveleteket jól ismerő két volt amerikai katonai tisztségviselő.

Két egykori amerikai terrorelhárítási illetékes szerint Washington előnyben részesíti azt az álláspontot, hogy minden incidensre egyéni választ kell adni, elkerülendő a mélyebb elköteleződést az afrikai kontinensen. "Mindig győzött az az érv, hogy nem szabad kiterjeszteni a harcot" - mondta az egyik illetékes. Ugyanakkor úgy vélték: az a tény, hogy a kenyai merénylet halottai és sebesültjei között nyugati állampolgárok is vannak, módosíthatja az amerikai stratégiát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.