Biskeki csúcs
Irán "új intézkedéseket" vár Oroszországtól a patthelyzet megoldására
"Új intézkedéseket" vár Oroszországtól Irán a nukleáris programja körül kialakult válsághelyzet megoldására.
2013.09.13 16:34MTIHasszán Róháni iráni és Vlagyimir Putyin orosz elnök a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozójának alkalmával találkozott egymással Biskekben. Róháni rámutatott, hogy Oroszország a múltban fontos lépéseket tett ezen a területen, s jelenleg jobb a helyzet arra, hogy új kezdeményezéseket tegyen.
Putyin elnök a lehető legnagyobb átláthatóságot és nyitottságot kérte az új iráni államfőtől a teheráni atomprogram vonatkozásában.
Ugyanakkor hozzátette: "Az iszlám köztársaságnak, ahogy természetesen bármelyik államnak, joga van az atomenergia békés felhasználására". Az iráni államfő elmondta, hogy a nemzetközi normáknak megfelelő, lehető leggyorsabb megoldást akarják elérni a nukleáris program ügyében.
Leszögezte, hogy Teherán tiszteletben tartja az atomsorompó-egyezményt, de az egyezmény minden aláírójának joga van az atomtechnológiák békés célú alkalmazására, beleértve az urándúsítást is. A két politikus emellett beszélt a szíriai helyzetről és az orosz fegyverszállítás kérdéséről.
Moszkva az orosz Kommerszant című napilap értesülései alapján korábban felajánlotta Iránnak, hogy újra S-300-as rakétákat szállítana. Ezenkívül Moszkva kész arra is, hogy megegyezzen az iráni kormánnyal egy második atomreaktor építéséről.
Az iráni állami televízióban Ali Akbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet vezetője csütörtök este közölte, hogy Irán csökkentette dúsított uránium-készletét úgy, hogy egy részét atomreaktor-fűtőanyaggá alakította át.
A tisztségviselő elmondta, hogy a korábbi 240 kilogramm dúsított uránium helyett jelenleg 140 kilogrammal rendelkeznek, amelyet szintén át fognak alakítani.
A bejelentés valószínűleg a nyugati országok aggodalmainak csökkentését célozza. Irán évek óta tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Franciaországgal, Németországgal és az Egyesült Királysággal atomprogramjáról, amelyek - köztük a legutóbb áprilisban tartott megbeszélések - mindeddig eredménytelenül zárultak.
A Nyugat szerint Irán titokban nukleáris fegyver előállításán munkálkodik. Teherán ellenben cáfolja ezt, és azt hangoztatja, hogy az atomenergia kizárólag békés célú alkalmazására törekszik.