Egyedül nem megy?

Az amerikaiak európai támogatásért kilincselnek a szír támadáshoz

John Kerry az izraeli-palesztin tárgyalásokra koncentrált volna az eredeti tervek szerint három napos európai körútján, de bizonyosan Szíria áll majd megbeszélései középpontjában.

2013.09.07 07:13MTI

Az amerikai külügyminiszter péntek este érkezett meg Vilniusba, rövid körútjának első állomására, ahol szombaton részt vesz az Európai Unió külügyminisztereinek kétnapos informális találkozója záró napján. Kerry célja meggyőzni európai hivatali partnereit arról, hogy jól megalapozott a Szíria elleni amerikai katonai beavatkozás terve. A legtöbb európai ország vezetése azonban szkeptikus a hadművelet - amely ráadásul ENSZ-felhatalmazás nélküli - kilátásait illetően. Kerry egy beosztottja, aki elkísérte őt, az AFP szerint azt mondta, hogy a miniszter részletes megbeszélést akar folytatni kollégáival.

"Washington szemében az ENSZ-en át vezető út le van zárva, ezért a nemzetközi közösségnek a világszervezeten kívül kell cselekednie" - jelentette ki az amerikai diplomata.

Kerry az egyiptomi helyzetről és a folyamatban lévő izraeli-palesztin tárgyalásokról is akar beszélni európai kollégáival a washingtoni minisztérium tájékoztatása szerint.

Az amerikai diplomácia vezetője szombat délután Párizsba repül, ahol ismét találkozik Laurent Fabius francia külügyminiszterrel, és ismét a közel-keleti - ezen belül a szíriai - helyzetről folytat vele megbeszélést a francia külügyminisztérium bejelentése szerint. Franciaország az egyetlen nagy európai hatalom, amely a Szíria elleni katonai beavatkozás mellett van az augusztus 21-i vegyi támadás miatt. Az akciót feltehetőleg a szíriai kormányerők hajtottak végre Damaszkusz közelében, és amelynek nagy valószínűséggel több mint 1400 halálos áldozata volt.

Kerry vasárnap Londonba utazik tovább, ahol találkozik arab vezetőkkel, köztük Mahmúd Abbász palesztin elnökkel.

Barack Obama amerikai elnök kedden közvetlenül az amerikai néphez fog szólni, hogy meggyőzze a Szíria elleni hadművelet szükségességéről, és hogy majd a közvélemény nyomást gyakoroljon a kongresszusra az ügyben, amelyben az elnök kikérte a törvényhozás véleményét. Egy demokrata párti kongresszusi tisztségviselő úgy jellemezte a tervet, hogy a kormány "egész pályás letámadást" indít a határozatlan honatyák meggyőzésére.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.