Luxemburg szerepe
Hatvanéves az Emberi Jogok Európai Egyezménye
A bírói szervezethez bárki fordulhat, ha úgy gondolja, hogy az egyezményt aláíró valamelyik ország hatóságai megsértették az egyezményben foglalt jogait, és a területileg illetékes jogorvoslati lehetőségek kimerültek.
2013.09.03 07:31MTI
Hatvan évvel ezelőtt, 1953. szeptember 3-án lépett hatályba az Emberi Jogok Európai Egyezménye - tudatja közleményében az egyezmény betartása fölött őrködő, strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága.
A bíróság közleményében ismerteti, hogy az egyezményt 1950. november 1-jén írták alá az Európa Tanács tagállamai, és a dokumentum értelmében akkor lépett hatályba, amikor a tízedik részes állam eljuttatta Strasbourgba az egyezmény ratifikálásáról szóló okiratot. Hatvan évvel ezelőtt a luxemburgi ratifikáció "élesítette" az egyezményt - tudatja a bíróság.
Luxemburg számára megtiszteltetés volt, hogy a nagyhercegség tette lehetővé, hogy hatályba lépjen az egyezmény, amelyet Európa "legnagyszerűbb ígéretének" tekintettek - elevenítette fel a hatvan évvel ezelőtt történteket Dean Spielmann, a törvényszék elnöke, aki maga is a nagyhercegségből származik.
"Akik ratifikálták az egyezményt, hittek abban, hogy ez lesz a demokratikus Európa alapköve, a béke és szabadság vállalkozása" - hangoztatta Spielmann.
A közlemény arra is kitér, hogy az egyezmény hatályba lépése óta eltelt hatvan évben az egyezmény alapján több mint félmillió beadvány érkezett a bíróságra, a bírák pedig körülbelül 16 500 ítéletet hoztak.
Az Emberi Jogok Európai Egyezményét az 1949-ben létrejött Európa Tanács dolgozta ki annak érdekében, hogy az alapvető szabadságjogok és az emberi jogok maradéktalanul érvényesüljenek a tagállamokban. Az Európa Tanácsnak eleinte tíz tagállama volt: nyolc nyugat-európai ország, valamint Törökország és Görögország, az Emberi Jogok Európai Egyezményének aláírása napján viszont már Izland és Németország is csatlakozott a szervezethez, amelynek ma 47 tagállama van. Az egyezményt egytől egyig mind aláírta, és az újonnan csatlakozó országokkal szemben is elvárás, hogy a lehető leghamarabb ratifikálják az egyezményt. Magyarország 1990-ben csatlakozott az Európa Tanácshoz.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságát az egyezmény hozta létre. A bírói szervezethez bárki fordulhat, ha úgy gondolja, hogy az egyezményt aláíró valamelyik ország hatóságai megsértették az egyezményben foglalt jogait és a területileg illetékes jogorvoslati lehetőségek kimerültek. Az ilyen ügyekben született döntéseket az egyezmény részes országai kötelesek végrehajtani.
Kapcsolódó írások:
- Strasbourgban regisztrálták az LMP beadványát
- 98 százalékos elvonás: újabb magyarnak ítéltek kártérítést Strasbourgban
- Strasbourgi bíróság: az amerikai apának van igaza Magyarországgal szemben
- Strasbourgi pofon: elutasított felvidéki beadványok a kettős állampolgárság ügyében
- Szanyi nem mondhatta el a "magáét" - Strasbourghoz fordul
- Kormányszóvivő: folyik a strasbourgi ítélet elemzése
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:41 Brazíliában és Olaszországban képviselik hazánkat a 2025-ös Magyar Ifjúsági Robot Kupa győztesei
- 22:31 NGM: vezetőváltás az N7 Holding élén
- 20:30 Meghalt Ferenc pápa - Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja a pápa halálát
- 18:29 Meghalt Ferenc pápa - A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét
- 16:28 Meghalt Ferenc pápa - Szerb, boszniai, montenegrói és koszovói reagálás
- 14:27 Meghalt Ferenc pápa - Róma városa elindult a Vatikán felé a pápa halálhírére
- 12:25 Peking szankciókkal válaszolt az amerikai intézkedésekre
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06