Luxemburg szerepe

Hatvanéves az Emberi Jogok Európai Egyezménye

A bírói szervezethez bárki fordulhat, ha úgy gondolja, hogy az egyezményt aláíró valamelyik ország hatóságai megsértették az egyezményben foglalt jogait, és a területileg illetékes jogorvoslati lehetőségek kimerültek.

2013.09.03 07:31MTI
Fotó: MTI, archív

Hatvan évvel ezelőtt, 1953. szeptember 3-án lépett hatályba az Emberi Jogok Európai Egyezménye - tudatja közleményében az egyezmény betartása fölött őrködő, strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága.

A bíróság közleményében ismerteti, hogy az egyezményt 1950. november 1-jén írták alá az Európa Tanács tagállamai, és a dokumentum értelmében akkor lépett hatályba, amikor a tízedik részes állam eljuttatta Strasbourgba az egyezmény ratifikálásáról szóló okiratot. Hatvan évvel ezelőtt a luxemburgi ratifikáció "élesítette" az egyezményt - tudatja a bíróság.

Luxemburg számára megtiszteltetés volt, hogy a nagyhercegség tette lehetővé, hogy hatályba lépjen az egyezmény, amelyet Európa "legnagyszerűbb ígéretének" tekintettek - elevenítette fel a hatvan évvel ezelőtt történteket Dean Spielmann, a törvényszék elnöke, aki maga is a nagyhercegségből származik.

"Akik ratifikálták az egyezményt, hittek abban, hogy ez lesz a demokratikus Európa alapköve, a béke és szabadság vállalkozása" - hangoztatta Spielmann.

A közlemény arra is kitér, hogy az egyezmény hatályba lépése óta eltelt hatvan évben az egyezmény alapján több mint félmillió beadvány érkezett a bíróságra, a bírák pedig körülbelül 16 500 ítéletet hoztak.

Az Emberi Jogok Európai Egyezményét az 1949-ben létrejött Európa Tanács dolgozta ki annak érdekében, hogy az alapvető szabadságjogok és az emberi jogok maradéktalanul érvényesüljenek a tagállamokban. Az Európa Tanácsnak eleinte tíz tagállama volt: nyolc nyugat-európai ország, valamint Törökország és Görögország, az Emberi Jogok Európai Egyezményének aláírása napján viszont már Izland és Németország is csatlakozott a szervezethez, amelynek ma 47 tagállama van. Az egyezményt egytől egyig mind aláírta, és az újonnan csatlakozó országokkal szemben is elvárás, hogy a lehető leghamarabb ratifikálják az egyezményt. Magyarország 1990-ben csatlakozott az Európa Tanácshoz.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságát az egyezmény hozta létre. A bírói szervezethez bárki fordulhat, ha úgy gondolja, hogy az egyezményt aláíró valamelyik ország hatóságai megsértették az egyezményben foglalt jogait és a területileg illetékes jogorvoslati lehetőségek kimerültek. Az ilyen ügyekben született döntéseket az egyezmény részes országai kötelesek végrehajtani.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.