Lemondásra kényszerítették a kormányt
Törökország - megkezdődött az 1997-es katonai puccs feltételezett elkövetőinek pere
Megkezdődött hétfőn a török fővárosban, Ankarában az ország első iszlamista kormányát lemondásra kényszerítő 1997-es katonai puccs feltételezett elkövetőinek pere.
2013.09.02 15:05MTI
Az NTV török televízióadó tájékoztatása szerint az ügyészség az eljárás mind a 103 vádlottjára életfogytiglani börtönbüntetés kiszabását kéri. Az ügy legmagasabb rangú érintettje Ismail Hakki Karadayi, aki 1994 és 1998 között volt az eurázsiai ország vezérkari főnöke.
A 81 éves Karadayi, aki feltételes szabadlábon van, rossz egészségi állapota miatt nem jelent meg hétfőn az ankarai bíróságon. A vádlottak padján még számos nyugalmazott tábornok ül. Az 1997. február 28-án elkövetett puccs véget vetett az iszlamista Refah (jólét) párt koalíciós kormányának és Necmettin Erbakan akkori miniszterelnök lemondásához vezetett.
A 2011-ben elhunyt Erbakan a mostani kormányfő, Recep Tayyip Erdogan "tanítómestere" volt. A kormány 1997-ben kikényszerített távozását a "posztmodern" jelzővel illették, mivel a korábbi törökországi puccsokkal ellentétben nem vetettek be harckocsikat és katonákat sem, így vérontás nélkül zajlott.
A hadsereg akcióját követően betiltották a Refahot, amely aztán később Fazilet (Erény) néven újjászerveződött. Utóbbi pártból szakadt ki a 2002 óta hatalmon lévő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP). Az AKP-t vezető Erdogan jó néhány olyan intézkedést hozott már, amellyel csökkentette a hadsereg befolyását.
Tavaly több tucatnyi katonai tisztségviselőt ítéltek el Törökországban a kormányfő hatalmának megdöntését célzó összeesküvésben való részvétel miatt.