Titkos adatgyűjtés -
A brit rendőrség vizsgálatot indított Greenwald élettársa ellen
A brit rendőrség csütörtökön bejelentette, hogy terrorizmusellenes nyomozói bűnügyi vizsgálatot indítottak a The Guardian amerikai újságírója, Glenn Greenwald élettársa ellen a brit lap titkosszolgálatokat leleplező cikkeivel összefüggésben.
2013.08.22 23:05MTIA londoni Heathrow reptéren a hét végén ideiglenesen őrizetbe vett brazil férfinál, David Mirandánál "rendkívül érzékeny dokumentumok voltak, amelyek nyilvánosságra hozása életeket veszélyeztethetett volna" - közölte egy rendőrségi szóvivő, aki hozzátette, hogy a nyomozás megindításáról a Mirandától elkobzott adathordozók előzetes vizsgálata alapján döntöttek.
A The Guardian több cikket is közölt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), valamint a hasonló profilú brit szolgálat, a GCHQ kiterjedt - és sokak szerint súlyosan törvénysértő - internet-megfigyelési tevékenységéről. A Greenwald által írt leleplező cikkekhez az NSA volt szerződéses munkatársa, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok szolgáltak forrásként, s a baloldali liberális brit lap további leleplezésekre készült.
A nyomozás megindítása a legfrissebb fordulat abban a hírszerzési botrányban, amely Barack Obama amerikai elnököt a moszkvai Kreml ellen fordította, David Cameron brit miniszterelnök közvetlen munkatársait pedig arra késztette, hogy a The Guardiant rávegyék a birtokában lévő, titkos dokumentumokat tartalmazó adathordozók megsemmisítésére.
Mirandát, aki dokumentumokat szállított a Brazíliában élő Greenwald és Snowden Berlinben dolgozó kapcsolata, Laura Poitras amerikai dokumentumfilmes között, a terrorizmus elleni törvényre hivatkozva vették őrizetbe, s hallgatták ki, majd kilenc óra elteltével vádemelés nélkül szabadon engedték, miután elvettek tőle minden lehetséges adathordozót - a laptopját, a mobiltelefonját, egy számítógépes merevlemezt és több memóriakártyát.
Csütörtöki közleményében a brit rendőrség nem árult el részleteket a Miranda ellen indított bűnügyi vizsgálatról, és a férfi ügyvédje, Gwendolen Morgan újságíróknak azt mondta, nem tudja, milyen alapon indították meg az eljárást.
Morgan előzőleg a brit felső bírósághoz fordult, hátha megakadályozhatja, hogy a brit hatóságok átvizsgálják, lemásolják vagy másokkal megosszák a Mirandától elkobzott berendezéseken talált több tízezer dokumentumot.
A kereset célja "a lefoglalt kényes újságírói dokumentumok bizalmasságának védelme" - közölték Miranda jogi képviselői. Egyúttal azzal érveltek, hogy Miranda feltartóztatása súlyosan sértette a férfi emberi jogait, és ezáltal ellentmond az Emberi Jogok Európai Egyezményének is.
Két bíró azonban engedélyt adott a hatóságoknak, hogy augusztus 30-ig alaposan átvizsgálják a dokumentumokat, amennyiben az a nemzetbiztonság védelmét vagy bármilyen terrorizmushoz köthető kapcsolat kivizsgálását szolgálja.
A rendőrségi közlemény üdvözölte a bírói döntést, hangoztatva, hogy az "lehetővé teszi a több ezer titkos hírszerzési dokumentumot tartalmazó anyag átvizsgálásának folytatását emberi életek és a nemzetbiztonság érdekében".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06