A Nyugat tehetetlen
Európai lapvélemények a véres egyiptomi fejleményekről
A nemzetközi sajtó szombaton is részletesen foglalkozott az egyiptomi véres fejleményekkel, a rendőrállam, a tartós iszlamista felkelés vagy a képviseleti kormányzás esélyeit latolgatva, valamint a Nyugat tehetetlenségét ecsetelve.
2013.08.17 11:07MTI
A The Times brit napilap szerint az egyiptomi katonai vezetés egy hét elviselhetetlen erőszak után dönthet úgy is, hogy folytatja eddigi politikáját, és az országot a rendőrállam és az iszlamista felkelés évtizedekig tartó konfliktusára kárhoztatja. Viszont úgy is határozhat, hogy megnyugtatja a lakosságot, és tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy Egyiptomot a képviseleti kormányzás útjára vezeti.
Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg több mint 600 polgári személy haláláért felelős parancsnoka nyilván nem fogja meghallgatni a kívülállók kioktatását. Egyiptom jövője és az iszlám meg a demokrácia összebékítése érdekében azonban fordítania kell a kormányrúdon, és a megbékélés útjára vinnie az országot - hangsúlyozza a konzervatív londoni újság.
A Le Monde szerint a kairói vérontás után az Európai Uniónak zárolnia kellene az Egyiptomnak ígért 5 milliárd eurós segélyt egészen addig, amíg nem kezdődik meg a párbeszéd, és nem kezdenek el újra működni azok a demokratikus intézmények, amelyek valóban kiérdemlik ezt az elnevezést. Minden más csak kitérő manőver lenne. A külföld nyilván nem tudja jelentősen befolyásolni az eseményeket, a Nyugat képviselői jobbára a partvonalra szorultak.
Szíszi tábornok és társai döntése a tüntetők lemészárlásáról és a civilek elleni legrosszabb túlkapások megengedéséről azonban elfogadhatatlan húzás, és büntetés jár érte. Európának le kell állítani a segélyeket, ez elvi kérdés - húzta alá a francia liberális napilap.
Az ugyancsak francia Liberation szerint az egyiptomiak ma segítség nélkül magukra maradtak és mélyen megosztottak: vagy a muzulmán testvérekkel vannak, vagy pedig ellenük. Mind a muzulmán testvérek, mind a hadsereg hívei a demokráciáról vallott saját felfogásukat hirdetik zászlaikon.
Még ha illuzórikusnak és naivnak tűnik is, ebből kiindulva kellene valahogy beindítani egy politikai folyamatot. A térség két fontos országa, Tunézia és Törökország szoros figyelemmel kíséri az egyiptomi fejleményeket. Mindkét országban megkérdőjelezik a kormányon lévő iszlamista pártok (en-Nahda, AKP) hatalmát. Nagyon is jól tudható, mi történik, ha eldől egy dominó.
A Luxemburger Wort arra figyelmeztetett, hogy az arab tavasz kezdete után két és fél évvel az a veszély fenyeget, hogy a legnagyobb és legfontosabb arab ország lassan, de biztosan káoszba süllyed. A luxemburgi lap szerint ezt senki sem akarhatja, sem az egyiptomiak, sem a világ többi része.
A kompromisszumra buzdító felhívások azonban eddig süket fülekre találtak. A Nyugat tehetetlenül nézi az erőszak elharapózását. Neves diplomaták és politikusok valamennyi közvetítési kísérlete kudarcba fulladt; úgy tűnik, először az egyiptomiaknak kellene észhez térniük - húzta alá a lap.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06