Egyiptom
Egyiptom Obamát bírálja, az ENSZ BT önmérsékletet sürget - hajnali összefoglaló
Pénteken szerte az országban újabb tüntetések várhatók. Washington hazautazásra szólította fel állampolgárait, Moszkva pedig nem javasolja az oda utazást.
2013.08.16 07:29MTIÉlesen bírálta az amerikai elnök előző napi, az egyiptomi hatóságok erőszakos fellépését elítélő állásfoglalását pénteken hajnalban a kairói elnöki hivatal. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a szemben álló feleket maximális önmérsékletre szólította fel, ennek ellenére pénteken szerte az országban újabb tüntetések várhatók. Washington hazautazásra szólította fel állampolgárait, Moszkva pedig nem javasolja az oda utazást.
Az amerikai elnök csütörtökön határozottan elítélte az egyiptomi ideiglenes kormány, illetve a hadsereg erőszakos fellépését az iszlamista tüntetőkkel szemben. Obama az egyiptomi hatóságokat a szükségállapot feloldására és az egyetemes jogok tiszteletben tartására, az ellenzéket pedig békés formában történő tiltakozásra szólította fel.
Az egyiptomi ideiglenes elnökség hivatalos közleménye úgy értékelte, hogy Barack Obama kijelentései nem a tényeken alapulnak. A nyilatkozat szerint az elnök kijelentései az erőszakos csoportokat erősítik, illetve ösztönzik majd.
"Az elnökség tart attól, hogy azok a nyilatkozatok, amelyek nem a korrekt tényeken alapulnak, erősítik az erőszakos fegyveres csoportokat, erősíthetik őket a stabilitással, továbbá a demokratikus átmenettel való szembenállásukban" - idézték a hírügynökségek Adli Manszúr ideiglenes elnök hivatalának állásfoglalását.
Az elnökség hajnali közleményében azt állította, hogy az országot "terrorista cselekmények" fenyegetik. Ennek kapcsán utalt a kormányépületek, valamint egyéb hivatalos intézmények, továbbá a kopt templomok elleni támadásokra, és azok elkövetésével a megbuktatott Mohamed Murszi elnök támogatóit vádolta.
Az egyiptomi vérontásra reagálva Obama csütörtökön bejelentette, hogy idén elmarad a kétévente megrendezett amerikai-egyiptomi közös hadgyakorlat. Az elnök hangsúlyozta azt is, hogy Washington további intézkedések meghozatalát is mérlegeli.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az erőszakos cselekmények haladéktalan beszüntetését sürgette. A péntek hajnalban véget ért ülésén a tanács a szembenálló feleket maximális önmérsékletre szólította fel.
A tanács rendkívüli ülésének összehívását előbb Törökország, majd Nagy-Britannia, Franciaország és Ausztrália közösen kérte.
A 15 tagú testület állásfoglalását Argentína ENSZ nagykövete ismertette. A diplomata valamennyi tagállam nevében sajnálkozását fejezte ki az erőszakos cselekmények halálos áldozatai miatt. Hangsúlyozta: a BT valamennyi tagja egyetértett az erőszak haladéktalan beszüntetésének és a nemzeti megbékélésnek a szükségességében. Utalt arra, hogy ennek érdekében valamennyi egyiptomi fél részéről maximális önmérsékletre van szükség.
Az egyiptomi kormány csütörtök éjjel felfelé korrigálta a szerdai véres összecsapások halálos áldozatainak a számát. Az egészségügyi minisztérium szerint a rendőrség és az iszlamisták között Kairóban és az ország más városaiban lezajlott szerdai összecsapásokban 638 ember vesztette életét és több mint 4200-an sebesültek meg. Néhány órával korábban a hivatalos jelentések még 525 áldozatról szóltak.
Ugyancsak az éjszaka folyamán jelentették be Kairóban, illetve Ankarában, hogy az egyiptomi, valamint a török kormány egyaránt hazarendelte a másik ország fővárosában akkreditált nagykövetét. A hivatalos nyilatkozatok szerint a diplomatákat mindkét esetben konzultációk céljából rendelték haza.
Megfigyelők szerint a nagykövetek kölcsönös hazahívása a Kairó és Ankara közötti viszony rosszabbodásának újabb jele.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök egyike volt azon külföldi vezetőknek, akik a legélesebben bírálták Mohamed Murszi volt elnök megbuktatását, illetve a katonai hatalomátvételt.
Az iszlamista Muzulmán Testvériség hajnali közleményében megerősítette, hogy péntekre "a harag napja" keretében milliós tüntetésekre szólítja fel híveit. A korábbi elnök, Mohamed Murszi megbuktatásával kapcsolatban a szervezet ismét államcsínyről beszélt, és megerősítette elszántságát az elkövetőkkel való leszámolásra.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma, az erőszak várható új hullámára figyelmeztetve, Egyiptom elhagyására szólította fel az ott tartózkodó amerikai állampolgárokat. A külügyminisztérium arra is felhívta az Egyiptomban tartózkodó amerikaiakat, hogy kerüljék a tüntetéseket.
Az orosz külügyminisztérium arra szólította fel az ország állampolgárait, hogy ne utazzanak Egyiptomba.
A Reuters hírügynökség az orosz idegenforgalmi hivatal becslésére hivatkozva arról számolt be, hogy jelenleg maximum 60 ezer orosz turista tartózkodik az észak-afrikai országban. Őket elsősorban arra szólították fel, hogy kerüljék a nagyvárosokat, illetve a tüntetéseket.
A finn és a norvég idegenforgalmi irodák úgy döntöttek, hogy a lehető legrövidebb időn belül hazaszállítják az észak-afrikai országból a turistákat.
A magyar külügyminisztérium csütörtökön hangsúlyozta, hogy - a Vörös-tenger melletti, védett üdülőkomplexumokba szervezett és közvetlen utazások kivételével - nem javasolja az utazást Egyiptomba. Az országot, az egyelőre biztonságos és viszonylag nyugodt üdülőterületet leszámítva, az utazásra nem javasolt országok és térségek kategóriába sorolta.
Kapcsolódó írások:
- Egyiptomi vérontás: több mint 600 halott
- A pápa az egyiptomi békéért imádkozott
- Hétfőn rendkívüli tanácskozást tartanak az EU-tagállamok vezető diplomatái
- Egyiptom - A Külügyminisztérium szigorította az utazási ajánlásokat
- Egyiptom - Kormányzati épületet ostromoltak meg
- Egyiptom - félezer felett a halottak száma