Vízszivárgás
A japán kormány beszáll a fukusimai atomerőmű helyreállításába
A radioaktív víz szivárgása nagyon komoly gond, és Abe Sindzó miniszterelnök ezért utasította a gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumot, hogy szálljon be az ügy rendezésébe.
2013.08.08 02:39MTI
Abe Sindzó japán miniszterelnök kormánya a korábbinál jóval nagyobb szerepet fog vállalni a megsérült fukusimai atomerőmű helyreállításában - közölték szerdán japán tisztségviselők, akik szerint naponta 300 tonna sugárszennyezett víz szivárog a létesítményből a tengerbe. Szuga Josihide, a kabinet főtitkára elmondta, hogy a radioaktív víz szivárgása nagyon komoly gond, és Abe Sindzó miniszterelnök ezért utasította a gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumot, hogy szálljon be az ügy rendezésébe.
A Reuters hírügynökség megjegyezte: tiltakozásra adhat okot, hogy a fukusimai atomerőművet üzemeltető tokiói elektromos művek (Tepco) helyett az adófizetők pénzéből próbálják megállítani a radioaktív víznek a Csendes-óceánba szivárgását, azonban az állami szerepvállalás elkerülhetetlennek látszik, mivel az energiaszolgáltató saját erejéből nem tudta megoldani a problémát. A minisztérium azt fontolgatja, hogy a lakosság felajánlásai számára létrehoz egy központi alapot.
A Nikkei vezető gazdasági lap információi szerint az összegyűlt pénzt a talaj lefagyasztására használnák fel, amivel meg lehetne akadályozni a talajvíz beszivárgását a reaktorba. A talajvíz beszivárgása azért jelent problémát, mert az az erősen sugárszennyezett vízzel keveredve folyik tovább az óceánba.
Jonejama Jusi, a gazdasági és ipari minisztérium illetékese szerint naponta mintegy 300 tonna szennyezett víz kerül így a tengerbe. Jonejama nem tudta megmondani, hogy mióta szivárog a víz ilyen nagy mennyiségben a tengerbe. Sinkava Tacuja, a tárca atombalesetek elhárításával foglalkozó irodájának az igazgatója azt mondta, hogy a vízszivárgás két éve folytatódik, ráadásul erősen szennyezett vízről van szó.
A fagyasztásos megoldást a helyreállítási munkálatokban már eddig is részt vevő Kadzsima vállalat szakemberei javasolták. Hasonló technológiát használnak a metróépítések során is, azonban itt akár hónapokról, évekről is szó lehet, a projekt költségei ezért átszámítva akár 410 millió dollárra (92 milliárd forint) is rúghatnak. A kormányzat reagálása válasz az iparági szakértők figyelmeztetésére, miszerint a Tepco kudarcot vallott a probléma elhárításában.
A japán atomenergetikai hatóság július 10-én ismerte el, hogy "nagy valószínűséggel" a Csendes-óceánba is beszivárog az erősen sugárszennyezett talajvíz a fukusimai erőmű területéről. A Tepco két nappal korábban közölte, hogy három nap alatt kilencvenszeresére nőtt a radioaktív cézium koncentrációja a talajvízben az erőmű területén, miközben az erőműhöz közeli partszakaszoknál a tengerben mért sugárzás kétéves rekordot döntött. A cég mérései szerint a talaj és a tenger szennyezettsége május óta folyamatosan növekszik.
Ez szakértők szerint azzal magyarázható, hogy a korábban a reaktorok hűtésére használt, erősen radioaktív víz elkezdett beszivárogni a talajba, illetve onnan a Csendes-óceánba. Márciusban mért adatok szerint a Fukusima-1 erőmű talajvíz-elvezető rendszerében összesen 360 ezer tonna sugárszennyezett víz gyülemlett fel, és e mennyiség naponta 400 tonnával nő.
Kapcsolódó írások:
- Beismerte bűnösségét a fukushimai erőmű működtetője
- Trükköztek a sugárzási adatokkal Fukushimában
- Nem kell az atom a világnak
- Magyarországon nem lesz atompara az OKF szerint
- Videóval: Japán - Újabb, 6,1-es erősségű rengés Fukushima mellett
- Képpel! Magára hagyták a megrongálódott fukushimai erőművet
- Nukleáris? Két újabb robbanás a Fukushima Daiichi 2-es reaktorban
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06