Az esővíz okozhatta?
Újabb fennakadás: gőz szivárgott a fukusimai erőműből
Gőz szivárgott a még 2011-ben balesetet szenvedett Fukusima-1 atomerőmű egyik reaktorépületéből csütörtökön, de a radioaktivitás szintje egyelőre nem emelkedett meg a létesítmény környékén.
2013.07.18 08:39MTI
A létesítményt üzemeltető TEPCO energiavállalat bejelentése szerint a helyzet nem tekinthető veszélyesnek, a reaktorok hőmérséklete stabil, de a szivárgás okát még nem tudták pontosan megállapítani.
A TEPCO szóvivője azt mondta, a gőz vélhetően azért szabadult fel, mert a reaktorépületbe bejutott esővíz érintkezett a reaktortartály forró felületével. Az erőmű két éve hidrogénrobbanás által megrongált 3-as reaktorépületének ötödik emeletéről felereszkedő gőzt csütörtök reggel vették észre, a szivárgás még négy órával később is látható volt.
A szivárgás helyszínét az életveszélyesen magas sugárzás miatt nem lehet emberi erővel megvizsgálni. A fukusimai erőmű leszerelését az elmúlt hónapokban több fennakadás hátráltatta. A korábban a reaktorok hűtésére használt, mintegy 23600 köbméter erősen sugárszennyezett víz tárolása folyamatos problémákat okoz a TEPCO-nak, miután több, a víz tárolására használt tartály szivárogni kezdett.
Ezzel párhuzamosan május óta folyamatosan emelkedik a sugárzás szintje a talajvízben és a tengerben az erőmű közelében, június elején 2011 óta a legmagasabb radioaktivitást mutatták ki a létesítmény kikötőjéből vett mintákban.
Az erőmű leszerelését 40 évre becsülik, és szakértők szerint az elmúlt hónapok problémái azt jelzik, hogy a TEPCO még egyáltalán nincs túl a munka nehezén.