A térségi gazdaság sebezhető
Kelet-Európa a multik innovációjától függ
Az innováció volt a rendszerváltások utáni kelet-európai átalakulás vezérlőereje az elmúlt két évtizedben, ám az innovációs tevékenység legnagyobb részét nem a helyi tulajdonú cégek, hanem a multinacionális vállalatok végzik, és ez sebezhetővé teszi a térségi gazdaságokat.
2008.07.09 19:30MTIAz Economist Intelligence Unit (EIU) szerdán Londonban kiadott tanulmánya szerint annak ellenére, hogy hatalmas mennyiségű közvetlen külföldi befektetés érkezett Kelet-Európába, és korszerű termelési-vállalatvezetési módszerek honosodtak meg, a technológia és a tudásanyag mégsem szivárgott át elégséges mértékben. A helyi gazdaságok különösen az új termékek kifejlesztésében függnek a külföldi cégektől.
Az EIU vizsgálatába bevont, Kelet-Európában tevékenykedő, de teljes mértékben külföldi tulajdonú 146 cégnek csaknem a fele nem tart fenn kutatási-fejlesztési részlegeket közép-kelet-európai érdekeltségeiben. Azon külföldi cégek, amelyek létrehoztak a térségben ilyen részlegeket, ezeknek a központoknak a nagyon nagy többségét mindössze négy országba telepítették: Magyarországra, Csehországba, Lengyelországba és Oroszországba. Az EIU által kidolgozott innovációs teljesítményindex alapján Magyarország a második legjobb helyen áll a térségben Szlovénia mögött, a szabadalmi adatok alapján meghatározott 10 lehetséges pontszámból 7,26-ot megszerezve a 2003-2007-es időszak átlagában.
A 2004-ben EU-taggá lett tíz ország átlaga 6,29. A cég prognózisa szerint a 2008-2012-es időszakra előretekintő becsült magyar átlag még jobb lesz, 7,64 ponttal. A tanulmány szerint ugyanakkor a Közép-Kelet-Európában tevékenykedő, ám vállalati központját a térségen kívül fenntartó cégek több mint 70 százaléka kizárólag vagy nagyrészt saját otthoni telephelyén végez innovációs tevékenységet, és csak a vizsgálatba bevont vállalatok 12 százaléka válaszolta azt, hogy e tevékenységét jórészt Kelet-Európába helyezte ki. A megkérdezett vállalatok alig 25 százaléka számolt be arról, hogy közép-kelet-európai eladásainak zömét olyan áruk és szolgáltatási termékek teszik ki, amelyeket ebben a térségben fejlesztettek ki.
Mindössze 29 százalék azoknak a külföldi cégeknek az aránya, amelyek együttműködnek más közép-kelet-európai vállalatokkal új áruk és szolgáltatásfajták kifejlesztésében. A külföldi tulajdonú vállalatok alig 12 százaléka tartja úgy, hogy közép-kelet-európai érdekeltségeinek országa jobb innovációs környezetet nyújt, mint saját országa, 21 százalék azonosnak ítélte az innovációs feltételeket, a fennmaradó hányad szerint azonban ezek a feltételek a kelet-európai tevékenységi helyszínen rosszabbak, vagy sokkal rosszabbak, mint otthon, áll az EIU szerdán közölt átfogó londoni tanulmányában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06