Háttér
Alulról próbálnak behatolni a bevándorlók
Majdnem minden harmadik illegális bevándorlót Európa déli partjainál fognak el.
2013.07.11 01:31MTIAz EU határőrizeti ügynökségének (Frontex) adatai szerint 2012-ben az öreg kontinensre igyekvő menekültek csaknem harmada érkezett a Földközi-tengeren keresztül. A legtöbb illegális bevándorló Ázsia irányából, Törökországon keresztül próbál bejutni az ígéret földjére.
2012-ben csaknem a felére, 141 ezerről 72 ezer főre esett vissza az Európai Unióba igyekvő, feltartóztatott illegális bevándorlók száma, igaz, 2013-ban várhatóan ismét növekedni fog ez a szám.
Egy másik uniós adat már tavaly is növekedést mutatott: 2012-ben több mint 330 ezer ember nyújtott be menedékkérelmet a tagállamokban, ami 11 százalékkal több mint az előző évben. A legtöbb, 28 ezer menedékkérő Afganisztánból érkezett. Több mint 24 ezer volt a szíriai menedékkérelmek száma, a harmadik legtöbb kérelmező pakisztáni volt.
A 72 ezer illegális bevándorlóból több mint 37 ezret a török-görög határon tartóztattak föl, ez az embercsempészet fő útvonala. A keletről érkező illegális határátlépők többsége afgán, pakisztáni, szíriai és bangladesi. A szíriai helyzet romlását jelzi, hogy 2011-hez képest 2012-ben megnégyszereződött az iratok nélkül Európába - jellemzően Görögországba - érkező szíriai állampolgárok száma.
A délről, a Földközi-tengeren át - az esetek többségében lélekvesztőkön - próbálkozók közül valamivel több mint 21 ezret fogtak el, zömmel algériai és szomáliai állampolgárokat. Az afrikai menekültek végállomása nagyon gyakran a Szicília és Észak-Afrika között elterülő, Tunéziához és Líbiához közel eső két sziget, az Olaszországhoz tartozó Lampedusa és Málta.
2011-hez képest több mint 80 százalékkal csökkent az itt, illetve a spanyol területen elfogott illegális bevándorlók száma. Ennek oka, hogy 2011-ben nagy menekülthullám érte el Európa déli partjait az "arab tavasz", a tunéziai, líbiai és egyiptomi rendszerváltás után. Leginkább a tunéziai menedékkérők száma csökkent, a 2011-es 28 ezerről 2 ezer főre.
Lampedusára az idén az első félévben 4 ezer menekült érkezett, háromszor annyi, mint 2012 első hat hónapjában. Ez a tömeg még mindig elmarad a 2011-es nagy menekülthullámtól. A kis földközi-tengeri szigeten összesen több mint 200 ezer menekült ért partot az elmúlt 14 évben, Lampedusa az egyik fő belépési pont az Európába iratok nélkül érkező bevándorlók számára.
Az EU-statisztikákba nem kerülnek be azok a menekültek, akiknek sikerül illegálisan átlépni a határt, és később sem nyújtanak be menekültkérelmet. Nincs adat arról sem, hányan halnak bele a hosszú, kimerítő út viszontagságaiba.