Omár Mahmúd Mohamed Otman

Nyolc év után sikerült kitoloncolni Abu Katadát Nagy-Britanniából

Katadát a rendkívüli szigoráról ismert londoni Belmarsh börtönben tartották fogva, és onnan szállították fegyveres rendőri kísérettel a brit királyi légierő Northoltban működő légitámaszpontjára.

2013.07.07 11:17MTI
Forrás: youtube.com

Nyolcévi jogi huzavona után vasárnap kitoloncolták Nagy-Britanniából Abu Katadát, a terrorkapcsolatokkal gyanúsított radikális iszlám hitszónokot.

Katadát a rendkívüli szigoráról ismert londoni Belmarsh börtönben tartották fogva, és onnan szállították fegyveres rendőri kísérettel a brit királyi légierő Northoltban működő légitámaszpontjára.

Innen vasárnap reggel - brit és jordániai hatósági személyek, valamint jordániai ügyvédje kíséretében - elindult hazájába, ahol több mint húsz éve nem járt.

A BBC vasárnapi beszámolója szerint a repülőgép vasárnap délelőtt megérkezett Jordániába.

Katada - valódi nevén Omár Mahmúd Mohamed Otman - a brit hatóságok gyanúja szerint Oszama bin Ladennek, az al-Kaida terrorhálózat néhai vezérének egyik közvetlen európai megbízottja volt. Felmerült az a gyanú is, hogy ő volt Mohamed Attának, a 2001. szeptember 11-ei amerikai merényletek fő kivitelezőjének szellemi mentora, sőt bizonyos korábbi értesülések szerint egyenesen Katadától származott a terrortámadások ötlete, bár ez nem nyert bizonyítást.

Abu Katada 1993-ban érkezett Nagy-Britanniába, és menedékjogot kért, amelyet 1994-ben meg is adtak neki a brit hatóságok.

Gyújtó hangú - egyebek mellett a hitüket elhagyók és zsidók megölésére buzdító - szónoklatai, valamint a jordániai hatóságok által beterjesztett, terrorcselekmények aktív előkészítésének gyanúját felvető bizonyítékok nyomán már 2005-ben közölték vele, hogy hazatoloncolják. Egy évvel később hivatalos kitoloncolási végzést hozott a londoni felsőbíróság, elrendelve a palesztin nemzetiségű hitszónok visszaszállítását Jordániába.

Katada azonban ezt akkor megfellebbezte, és keresetének helyt adott a londoni fellebbviteli bíróság, arra hivatkozva, hogy Abu Katadát kínvallatásnak vethetik alá Jordániában.

Ezután egészen a vasárnapi kitoloncolásig tartó jogi eljárássorozat vette kezdetét, amely becslések szerint 1,7 millió fontba (600 millió forintba) került. Ez volt a brit egyetemes jogtörténet leghosszabb és legdrágább kitoloncolási folyamata. Az eljárás eljutott egészen az Emberi Jogok Európai Bíróságáig, amely tavaly szintén a kiadatás ellen foglalt állást, ugyancsak arra hivatkozva, hogy Katadát Jordániában kínzásnak vethetik alá.

A brit kormány végül az idén hivatalos kétoldalú megállapodást kötött a jordániai kormánnyal arról, hogy kiadatás esetén Abu Katadát Jordániában nem vetik alá kínvallatásnak.

Katadának még ezután, akár még vasárnap is lett volna jogi lehetősége arra, hogy a kitoloncolását jogi úton megtámadja, ám a hitszónok közölte, hogy nem kívánja folytatni a jogi csatározást, és kész hazatérni.

Abu Katada előzőleg éveket töltött vizsgálati fogságban a Belmarsh börtönben.

A hitszónokot Jordániában - távollétében - már kétszer életfogytiglani börtönre elítélték azzal a váddal, hogy közvetlenül vett részt terrorcselekmények megtervezésében és végrehajtásában.

Katada vasárnapi kitoloncolása után David Cameron brit miniszterelnök a BBC televíziónak kijelentette: a kormányzó Konzervatív Párt olyan törvénymódosítás előkészítésén dolgozik, amelynek alapján a nemzetbiztonságra veszélyesnek ítélt személyeket minden további nélkül ki lehetne toloncolni "biztonságos" országokba. "Ennek nem szabad még egyszer ilyen hosszú ideig tartania" - tette hozzá a kormányfő.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.