Odébb a csatlakozás?
Veszélyben van az új EU-tárgyalási fejezet megnyitása Törökországgal
"Németország és Hollandia fenntartásait fejezte ki, és mivel egyhangú határozatra van szükség, nincs még döntés".
2013.06.21 04:39MTI
Veszélybe került Törökország uniós csatlakozási folyamatának következő állomása, mert Németország és Hollandia vonakodik egy új tárgyalási fejezet jövő hétre tervezett megnyitásától a török kormánynak a tüntetőkkel szembeni fellépése miatt - közölték csütörtökön uniós diplomaták. Az eredeti tervek szerint szerdán folytatódnának a csatlakozási tárgyalások Ankarával, és a felek mindeddig komoly áttörésre - a regionális politika fejezetének megnyitására - számítottak. Az ügyben várhatóan hétfőn döntenek Brüsszelben.
Az uniós nagykövetek csütörtöki, zárt ajtók mögött tartott tanácskozásán "Németország és Hollandia fenntartásait fejezte ki, és mivel egyhangú határozatra van szükség, nincs még döntés" - mondta egy névtelenséget kérő uniós diplomata az AFP francia hírügynökség jelentése szerint. Egemen Bagis, Törökország európai uniós ügyekben illetékes minisztere arra figyelmeztette Angela Merkel német kancellárt, hogy ne keverje bele a politikát a török integrációs folyamatba. "Ha Merkel témát keres a választási kampányához, az ne Törökország legyen" - mondta Bagis Isztambulban újságíróknak, a szeptemberi németországi választásokra utalva.
Angela Merkel hétfőn élesen elítélte a török biztonsági erők fellépését a kormányellenes tüntetőkkel szemben, és kijelentette: "nem fér össze a gyülekezési szabadságról és a véleményszabadságról alkotott elképzelésünkkel mindaz, ami jelenleg Törökországban történik". A Reuters hírügynökség egy magas rangú török diplomatát idézve arról írt, hogy "erős reakcióra kell számítani" török részről, ha az EU úgy dönt, hogy nem nyitja meg az új fejezetet. "Hónapokkal ezelőtt ebben egyeztünk meg, (...) és ha ez nem történik meg, akkor a háttérben mindenképp politikai döntés áll" - mondta a diplomata.
Az EU 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, de az azóta eltelt nyolc évben a 35-ből mindössze egy fejezetet zártak le a felek. A folyamat főként a Ciprussal kapcsolatos viták, illetve több európai vezető - köztük Merkel és Nicolas Sarkozy volt francia elnök - ellenkezése miatt akadt meg.