Duzzad a tiltakozási hullám
"A nép felébredt" - országszerte tüntettek Brazíliában
Mintegy 200 ezer ember tüntetett hétfőn Brazília nagyvárosaiban, tovább duzzasztva azt a tiltakozási hullámot, amely két hete vette kezdetét a rossz közszolgáltatások, a rendőri erőszak és a kormányzati korrupció miatt.
2013.06.18 07:23MTI
A felvonulások, amelyek többnyire az internetes közösségi média felületein szerveződtek, közlekedési gondokat okoztak a latin-amerikai ország több mint fél tucat nagyvárosában, köztük Sao Paulóban, Rio de Janeiróban és Belo Horizontéban.
A főváros Brazíliavárosban fiatalok százai nyomultak fel a nemzeti kongresszus Oscar Niemeyer által tervezett világhíres épületének tetejére. Az eredetileg a tömegközlekedési díjak emelése miatt kezdődött tiltakozások résztvevői egy "jobb Brazíliát" követeltek, egyebek közt az oktatás és az egészségügy fejlesztését szorgalmazva, az adófizetők pénzének stadionépítésekre való költése helyett.
Míg a felvonulások többsége hétfőn békés, ünnepi hangulatban zajlott, Rióban a tüntetők egy néhány száz fős csoportja kövekkel és tűzijáték-rakétákkal támadt a rendőri erőkre, felgyújtott egy parkoló autót és megrongálta a szövetségi állam parlamentjét. A magát az épületben elbarikádozó mintegy 80 rendőr könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel viszonozta a támadást, és éles tölténnyel a levegőbe leadott lövésekkel tartotta vissza a randalírozókat.
Az összecsapásban öt rendőr megsebesült. A déli Porto Alegrében szintén vandál cselekmények kísérték a tiltakozást. A tüntetők többsége azonban országszerte brazil zászlókat lobogtatott, táncolt, és olyan jelszavakat skandált, mint hogy "A nép felébredt", vagy hogy "Bocsánat a kényelmetlenségért, Brazília változóban van".
Sao Paulóban délután mintegy 65 ezren vonultak az utcákra, míg Rióban estére a helyi rendőrség szerint 100 ezresre dagadt a tüntető tömeg. Belo Horizontéban legkevesebb 20 ezren vettek részt a kormányellenes megmozdulásban.
A Reuters hírügynökség tudósítása szerint a brazil társadalom közérzete egyre rosszabb a gazdaság lomhasága, a magas infláció és az erőszakos bűncselekmények fellángolása miatt, s az elmúlt évtized stabil gazdasági növekedése után először fordul elő, hogy a brazilok közösen megkérdőjelezik a fennálló rendet.
A tiltakozások annak kapcsán erősödtek fel, hogy Brazília látja vendégül a hét végén kezdődött Konföderációs Kupát, amit a jövő évi labdarúgó világbajnokság főpróbájának tartanak. Brazíliára irányul a figyelem amiatt is, hogy több mint kétmillió látogatót várnak Brazíliába Ferenc pápa júliusi látogatására, amely az új katolikus egyházfő első külföldi útja lesz. Dilma Roussef elnök, akit a nézők szombaton kifütyültek a Konföderációs Kupa megnyitóján, szóvivője útján hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a békés tiltakozások helyénvalóak, és "a demokrácia részét képezik".
Roussef, aki fiatal nőként a baloldali gerillák közé tartozott, azt is közölte, hogy "a tiltakozás hozzátartozik a fiatalsághoz".
Kapcsolódó írások:
- 1 nap a Konföderációs kupáig, 1 év a foci Vb-ig, Brazília lángokban
- Konföderációs Kupa: az M1 közvetít - íme a menetrend!
- Brazil alelnök: Brazília leginkább a technológiai fejlesztések iránt érdeklődik Magyarországon
- Afrika csúcs - Brazília 12 ország adósságát engedte el
- A GoalControlt alkalmazzák a Konföderációs Kupán
- Többen megerőszakoltak egy nőt egy brazíliai buszon
- Légvédelmi együttműködés Brazília és Oroszország között
- Szabálytalanul használt pirotechnikai eszköz okozta a diszkótüzet
- Az óceánba fulladt Fehéroroszország brazíliai főkonzulja
- Korrupcióval gyanúsítják a brazíliai vb és olimpia biztonsági főnökét