"Zűrzavar"
USA-beavatkozás Szíriában? - Obama mérlegel
"Az elnök felülvizsgálja és mérlegeli, hogy milyen más lehetőségek állnak az ő, illetve az Egyesült Államok, valamint a szövetségesek és a partnerek rendelkezésére további kiegészítő lépések megtétele érdekében
2013.06.14 03:45MTI
Barack Obama amerikai elnök aggodalommal figyeli a szíriai helyzet romlását és azt mérlegeli, hogy milyen további lépéseket tehet az ügyben - jelentette ki csütörtökön Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője. "Az elnök felülvizsgálja és mérlegeli, hogy milyen más lehetőségek állnak az ő, illetve az Egyesült Államok, valamint a szövetségesek és a partnerek rendelkezésére további kiegészítő lépések megtétele érdekében" - mondta Carney.
A szóvivő hangoztatta, hogy az elnök olyan döntést kíván hozni, amely a legjobban megfelel az Egyesült Államok érdekeinek. Carney szerint Obama "üdvözli" Bill Clinton volt elnök tanácsait Szíriával kapcsolatban. Clinton a héten kijelentette: Obama azt kockáztatja, hogy "teljesen bolondnak" fogják nézni, ha nem avatkozik be katonai eszközökkel Szíriában.
"Vannak, akik azt mondják, hogy oké, figyeljük meg, mi ez a nagy zűrzavar és maradjunk ki belőle. Úgy gondolom, hogy ez nagy hiba" - jelentette ki Clinton a minap John McCain republikánus szenátornak a McCain Intézet egy New York-i rendezvényén. A volt elnök az általa elrendelt koszovói beavatkozással kapcsolatban tette ezt a megjegyzést. Bill Clinton ugyanakkor nem állt ki a katonai beavatkozás egyik formája mellett sem. McCain a maga részéről a repüléstilalmi övezetek létrehozását és a szíriai kormányellenes erők egy részének felfegyverzését szorgalmazza.
A Fehér Ház eddig többször jelezte, hogy minden eshetőségre kész Szíriával kapcsolatban, de mindeddig nem szánta rá magát a beavatkozásra. Az amerikaiak többsége ellenzi az esetleges szíriai szerepvállalást. Washington eddig "halált nem okozó" eszközök szállításával támogatta a szíriai kormányellenes erőket és a Szíria elleni kereskedelmi embargó több, az újjáépítést és a közellátást akadályozó rendelkezését feloldotta az ellenzék által ellenőrzött területek vonatkozásában. Szakértők kormánytisztviselők nyilatkozataiból arra következtetnek, hogy Washingtonban ismét komolyan mérlegelik a felkelők felfegyverzését.
Carney csütörtöki sajtótájékoztatóján egyebek mellett kitért a törökországi helyzetre is és hangsúlyozta, hogy az ankarai kormánynak meg kell védelmeznie az önkifejezés és a gyülekezés jogát és nem büntetheti azokat, akik élnek ezekkel a jogokkal. "Törökország közeli barátunk és szövetségesünk és elvárjuk a török kormánytól, hogy védelmezze meg ezeket az alapvető jogokat" - hangoztatta a szóvivő. Carney elmondta, hogy John Kerry külügyminiszter beszélt török partnerével a tüntetések ügyében és hogy a kérdéssel kapcsolatban az Egyesült Államok több csatornán keresztül is kapcsolatban áll Törökországgal.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06