Az ET kérdéseire kell megfelelniük
A nyelvi charta alkalmazásáról készül jelentés Romániában
A Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának érvényesítéséről készít jelentést a román kormány mellett működő Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala (EKH): ezzel függhet össze az, hogy az egészségügyi minisztérium a nyelvi jogok betartásáról kért információkat a megyei közegészségügyi hivataloktól.
2013.06.06 14:51MTI
Az Európa Tanács tavaly csaknem 1100 észrevételben fogalmazta meg javaslatait a nyelvi charta romániai alkalmazásával kapcsolatban, illetve kérte Bukaresttől a hiányos adatok pótlását.
Ezekre kell válaszolnia Romániának az idén elkészítendő második jelentésben, ezért az EKH felkérte az érintett minisztériumokat és intézményeket: számoljanak be arról, hogyan érvényesül szakterületükön a kisebbségek anyanyelv-használati joga - magyarázta Laczikó Enikő államtitkár, az EKH elnöke.
A külügyi, oktatási, közigazgatási, munkaügyi, kulturális, igazságügyi tárca szakértőivel, illetve a médiahatóság, fogyasztóvédelem, az ombudsman és a közszolgálati média képviselőivel tartott első konzultáció után Laczikó Enikő úgy fogalmazott: megnyugtatónak tartja, hogy nem volt újdonság számukra a charta. Ennek ellenére számos területen hiányosak az adatok - tette hozzá.
Az államtitkár beszámolt arról: a szerdai találkozón több intézmény is azt kifogásolta, hogy a chartát a román jogba beépítő 2007-es törvényhez a kormány nem készített végrehajtási rendeletet. Laczikó Enikő rámutatott: a nyelvi charta 13. cikkelye szerint a kórházakban is biztosítani kell, hogy a beutaltak anyanyelvüket használhassák. Az MTI felvetésére reagálva az államtitkár is azt valószínűsítette, hogy a román egészségügyi minisztérium az EKH adatgyűjtése miatt kérte számon a nyelvi charta érvényesítését a megyei közegészségügyi hatóságokon.
Az egészségügyi minisztérium viszont nem tett eleget a konzultációra való meghívásnak, és az EKH-nak nincs tudomása arról, hogy milyen eredménnyel járt az adatgyűjtés.
Az Európa Tanács szakértői bizottsága 2012-es jelentésében rámutatott: nem tudni, hogy a magyarlakta területeken csak a lakosságarányból fakadóan, véletlenszerűen használhatják-e a magyar betegek anyanyelvüket a kórházakban, vagy a román hatóságok gondoskodtak arról, hogy magyarul is tudó személyzet is dolgozzon.
Kapcsolódó írások:
- Az anyanyelvhasználat joga a téma
- Megvan az ősi anyanyelv
- Ma van az anyanyelv nemzetközi napja
- Csökkent a magyar anyanyelvűek száma Romániában
- Gyerekek anyanyelvi kalandtúrája Széphalomban
- Elfelejtik anyanyelvüket a sanghaji gyerekek?
- Hiába magyar - nem nyilatkozhatott anyanyelvén "a román állam tisztségviselője"
- 33800 aláírás a szlovákiai szabad anyanyelv-használatért
- Semjén Zsolt: az anyanyelven való tanulás és hitélet alapvető emberi jog
- A magyar anyanyelv szabad használatáért tüntettek Révkomáromban