Könnygáz
Bocsánatot kért a török kormány a megsebesült tüntetőktől
Arinc szerint a helyzet amiatt durvult el, "mert a rendőrök könnygázt vetettek be a kezdetben legitim követelésekkel érkező emberekkel szemben".
2013.06.04 14:53MTI
Bocsánatot kért a számos megsebesült tüntetőtől Bülent Arinc török miniszterelnök-helyettes kedden, miközben Törökország-szerte immár az ötödik napja zajlanak a kormányellenes tiltakozások.
A miniszterelnök-helyettes ugyanakkor hangsúlyozta: ez a bocsánatkérés nem vonatkozik azokra, akik tüntetés közben kárt tettek a környezetükben, és korlátozták mások szabadságát. Arinc szerint a helyzet amiatt durvult el, "mert a rendőrök könnygázt vetettek be a kezdetben legitim követelésekkel érkező emberekkel szemben".
Arinc az Abdullah Gül török elnökkel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta, hogy az ankarai kormány minden állampolgár életmódját tiszteletben tartja. A miniszterelnök-helyettes jogosnak és igazságosnak nevezte az első, környezetvédelmi jellegű tüntetéseket, amelyek később politikai színezetet öltöttek.
Arinc, aki egyben kormányszóvivő is, egyúttal felszólította a tüntetőket, a szakszervezeteket és a politikai pártokat, hogy azonnal hagyjanak fel a tiltakozással. A miniszterelnök-helyettes biztosított róla, hogy a török kormány levonta a következtetéseket az utóbbi napok eseményeiből.
Eközben a török közalkalmazotti szakszervezetek szövetsége (KESK) kétnapos sztrájkot hirdetett a demokráciáért, valamint tiltakozásul a kormány tüntetőkkel való bánásmódja miatt. Az ernyőszervezet internetes honlapján tudatta, hogy a csatlakozó közalkalmazottak kedd délelőttől fogva már nem dolgoznak. A török média szerint a felhívásnak több százezren tehetnek eleget.
A törökországi tüntetések az Isztambul központjában található Gezi park átalakítási tervei miatt kezdődtek, de a rendőrség brutális fellépésének eredményeként végül a kormány ellen fordultak a tiltakozók. A demonstrálók a Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök vezette Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) iszlamizáló törekvései, valamint a kormányfő tekintélyelvű vezetési stílusa ellen emeltek szót.
A török orvosi szövetség (TTB) szerint több mint 2300-an sebesültek meg az összecsapásokban, hétfőn pedig két tüntető életét vesztette.
Miközben Isztambulban és Ankarában nem csillapodik a népharag, Erdogan többnapos észak-afrikai körútjának első állomásán, Marokkóban tárgyalt. A miniszterelnök Algériába és Tunéziába is ellátogat.
Kapcsolódó írások:
- Az USA is aggódik a török helyzet miatt - képek
- Brutalitás képeken és videón - fokozódó tüntetések Törökországban
- Törökország: éjszaka is folytatódtak a tüntetések
- Autóba rejtett robbanóanyag a szír-török határ közelében
- Nem keverték össze Egyiptomot Törökországgal
- Ez már másról szól: több mint ezer ember őrizetben Törökországban