Moszkvától
Izrael nem hagyja szó nélkül, ha Szíria Sz-300 rakétákat kap
"Állíthatom, hogy a szállítmány még nincsen úton, remélem, nem is indulnak el, de ha ne adj' Isten Szíriába érnek, tudni fogjuk, mit tegyünk" - mondta Móse Jaalon.
2013.05.28 17:49MTI
Izrael tudni fogja, mit tegyen, ha Oroszország Sz-300 típusú légvédelmi rendszereket szállít Szíriának - közölte kedden Móse Jaalon izraeli védelmi miniszter a parlament védelmi és külügyi bizottságának ülése után.
A miniszter szerint a rakéták még nem hagyták el Oroszországot. Jaalon közlése ellentmond a légvédelmi erők parancsnoka múlt heti kijelentésének, aki szerint "úton vannak" a Bassár el-Aszad elnök rendszerének szánt Sz-300-as rakéták.
"Állíthatom, hogy a szállítmány még nincsen úton, remélem, nem is indulnak el, de ha ne adj' Isten Szíriába érnek, tudni fogjuk, mit tegyünk" - mondta Móse Jaalon újságíróknak.
Az izraeli katonai rádió szerint Jaalon újabb izraeli légitámadásokra utalt. A hónap közepén Damaszkusz közelében végrehajtott légitámadással Izrael - jeruzsálemi illetékesek szerint - azt akarta megakadályozni, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezethez juttassanak el fegyvereket.
Moszkva kedden védelmébe vette az Sz-300-as rakéták szállítását, mondván, hogy a csúcstechnológiát képviselő, repülőgépek és rakéták lelövésére alkalmas rendszer elrettentő erőt jelent egy esetleges külföldi beavatkozással szemben.
"Stabilizációs tényezőnek tekintjük ezt a szállítást" - jelentette ki Moszkvában Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
A légvédelmi rendszer telepítése megnehezítene minden szíriai területre mért újabb légicsapást, valamint az Egyesült Államok és a szövetségesei által esetleg tervezett repülési tilalmi övezet kialakítását, illetve a vegyi fegyverek biztonságos őrzését és leszerelését célzó külföldi beavatkozást.
Május 14-én Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő próbálta meggyőzni Vlagyimir Putyin orosz elnököt arról, hogy ne szállítson ilyen fegyvert Szíriába. Netanjahu arra is felhívta a figyelmet, hogy az Sz-300-asok a Hezbollah kezére juthatnak, ami megakadályozná az izraeli légierőnek a libanoni légtérben történő szabad manőverezését.
Juval Steinitz, a stratégiai ügyek és a hírszerzés minisztere szerint az Sz-300 rakéták mélyen behatolhatnak izraeli területre, és fenyegethetik a legnagyobb polgári repülőtér, a tel-avivi forgalmát is.
Kapcsolódó írások:
- Iráni rakétaindítók: lehetővé teszik "az ellenség szétzúzását"
- Több mint 200 rakétaindítója lehet Észak-Koreának
- Kínai rakétakísérlet: a műholdak ellen irányul?
- Megkezdődik az amerikai rakétapajzs romániai bázisának kiépítése
- Izrael újra a Hezbollahnak szánt rakétaszállítmányra mért csapásokat
- Atomfegyver- és rakétaprogramjának feladására szólította fel a NATO Észak-Koreát