Jeruzsálemben
Izrael és Törökország megbékélési tárgyalásokat tartott
Izrael és Törökország képviselői a megbékélésről tárgyaltak hétfőn Jeruzsálemben, felvázolva a lehetséges megállapodást.
2013.05.07 13:44MTIA két ország diplomatái az izraeli lap értesülései szerint megegyeztek arról, hogy Törökország nem fordul nemzetközi bírósághoz a Gázába tartó segélyflottilla Mavi Marmara nevű hajója ellen három éve végrehajtott izraeli kommandós akció ügyében, s a felek normalizálják diplomáciai kapcsolataikat, visszaküldve nagykövetüket Tel-Avivba, illetve Ankarába.
A nemzetközi segélyflottilla elleni, 2010. májusi támadás kilenc török halálos áldozata és sebesültjei miatt elvárt kárpótlás mértékében egyelőre nem született megállapodás, de megegyeztek abban, hogy a kárpótlás összegét Izrael egy humanitárius alapnak utalja majd át. A végső megállapodás kötelező érvényű egyezménynek minősül majd, amelyet mindkét ország parlamentje megszavaz.
A hétfői tárgyalásokon Jaakov Amidror, az izraeli nemzetbiztonsági tanács vezetője és Jószéf Csehanover, Benjámin Netanjahu miniszterelnök Törökország ügyében eljáró különleges megbízottja vett részt, míg a másik oldalt Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter-helyettes és Ömür Orlun, a török külügyminisztérium főigazgatója képviselte.
Hétfőn másodszor találkoztak egymással a küldöttségek. Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a közeljövőben elkészülhet a megbékélési egyezmény, s Jeruzsálemben azt remélik, hogy elfogadása után felújíthatják a katonai és biztonsági együttműködést is.
Törökország és Izrael szövetségesek voltak, de kapcsolatuk elmérgesedett a segélyflottilla elleni izraeli kommandós akció nyomán. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök egyre élesebben bírálta Izraelt, nemzetközi fórumokon ismételten megbélyegezte a palesztinokkal kapcsolatos izraeli politikát, és nyíltan támogatta a Gázai övezetet irányító iszlamista Hamász mozgalmat.
A Mavi Marmarán történt incidens után Törökország Izrael bocsánatkérésétől és anyagi jóvátételtől tette függővé a diplomáciai viszony és a katonai együttműködés helyreállítását. Barack Obama amerikai elnök közvetítésével idén februárban, Obama izraeli látogatásának végén Netanjahu kormányfő bocsánatot kért Erdogantól, és megkezdődött a kapcsolatok normalizálása.
Kapcsolódó írások:
- Putyin felhívta Netanjahut a Közel-Keleten kialakult helyzet miatt
- CNN: izraeli légicsapás szíriai célpontok ellen
- A Hamász elutasítja az arab békekezdeményezést Izraellel
- A kurd fegyveresek augusztusra kivonulhatnak Törökországból
- Oroszország és Törökország jelentősen növelte aranytartalékát
- ET: Törökországnak jobban tiszteletben kell tartania a sajtószabadságot
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06