"Nem akarjuk a pénzügyi világot a hatalomban"

Radikális baloldali tüntetés Párizsban

Tízezrek tiltakoztak vasárnap Párizsban azon a tömegtüntetésen, amelyet a francia radikális baloldal rendezett Francois Hollande elnökké választásának egyéves évfordulója alkalmából.

2013.05.05 19:21MTI

A szocialista politikus - akit 2012. május 6-án választották köztársasági elnökké - a válsággal szembeni eredménytelen gazdaságpolitika miatt minden idők legnépszerűtlenebb francia államfőjévé vált. Az elnökválasztáson 11 százalékkal negyedik helyen végzett szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon hívta utcára az embereket az évfordulón "a megszorítások és a pénzügyi világ" elleni tiltakozásul.
   
A francia forradalom szimbólumának számító Bastille téren vörös zászlókkal és magasba emelt söprűkkel emlékeztette a tömeg Hollande-ot a "be nem tartott ígéreteire". A szervezők szerint mintegy 180 ezren vettek részt a megmozduláson, a rendőrség nem közölt adatokat. 
   
"Nem akarjuk a pénzügyi világot a hatalomban. Elég volt a megszorító politikából" - hangsúlyozta a tömeg éljenzésétől rendszeresen megszakított félórás beszédében Mélenchon, aki a "katasztrófához vezető megszorítások ellen felkelésre" szólította fel a franciákat.
   
A parlamentben is helyet foglaló kommunista tömörülés, a Baloldali Front elnöke hozzátette: "a próbaidő véget ért, eredmény nem született". A szónoki képességeiről ismert Mélenchon azt is jelezte, hogy más szélsőbaloldali politikusokkal készen áll a hatalomátvételre: "Ti (a szocialisták) nem tudjátok, hogyan kell csinálni, mi viszont tudjuk".
   
A gazdasági helyzet fokozatos romlása miatt a kormányt korábban kívülről támogató Mélenchon az elmúlt hónapokban rendszeresen bírálta a szocialistákat, akik jelezték: többé nem tekintik szövetségesüknek a radikális baloldalt. A Le Parisien című napilapban vasárnap megjelent interjúban Mélenchon az államfőt jelölte meg a Franciaországot sújtó válság egyik okának, hasonlóan "Angela Merkel német kancellárhoz és azon európai vezetőkhöz, akik a megszorító politika mellett tették le a voksukat".   
   
Eközben az azonos neműek közötti házasságot ellenzők is tiltakozó megmozdulásokat tartottak a fővárosban (ahol 30 ezren vonultak fel) és több vidéki városban: Rennes-ben, Lyonban, Montpellier-ben, Toulouse-ban, Dijonban, Lille-ben, Amiens-ben. A parlament két héttel ezelőtt végleg elfogadta azt a törvényjavaslatot,amely engedélyezi az azonos nemű párok számára a házasságot és az örökbefogadást. Az első esküvőket júniusra már ki is hirdették a polgármesteri hivatalok, s a felmérések szerint a franciák kétharmada nem támogatja a hónapok óta tartó tiltakozások folytatását. A szervezők azonban azt remélik, hogy az ellenzéki jobboldal indítványára az alkotmánytanács megsemmisíti a törvényt, s így a köztársasági elnök nem írja alá azt. Erre azonban alkotmányjogászok szerint nincs sok esély.

A gazdaságpolitikához hasonlóan Hollande eddigi legjelentősebb társadalmi reformja, a homoszexuálisok házasságának engedélyezése is keserű szájízt hagyott maga után, miután a parlamenti heves vitát zavargásokba torkolló utcai tüntetések kísérték. A vita pedig alkalmat teremtett a Nicolas Sarkozy előző államfő visszavonulása óta vezető nélkül maradt és szétesett jobboldalnak az összefogásra.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.