Háborús állapotok

A brit külügy szerint vegyi fegyvereket vethettek be Szíriában

Vegyi fegyverek szíriai bevetésére utaló információi vannak a brit külügyminisztériumnak - közölte csütörtökön Londonban a tárca szóvivője.

2013.04.25 22:06MTI

A brit külügyi szóvivő hivatalos nyilatkozata szerint "Szíriából származó anyagmintákban" brit szakértők szaringáz nyomait mutatták ki. A közlemény megfogalmazása szerint a minisztériumnak több más forrásból is "korlátozott, de meggyőző" információi vannak arról, hogy Szíriában vegyi fegyvereket vetettek be. A brit külügyminisztériumi szóvivő nem jelentette ki egyértelműen, hogy e vegyi fegyvereket a szír kormányerők alkalmazták, de felszólította Bassár el-Aszad szíriai elnököt arra, hogy hitelesen bizonyítsa: nem ő rendelte el vagy hagyta jóvá e fegyverfajták használatát.

A külügyi szóvivő "rendkívül aggasztónak" nevezte a vegyi fegyverek szíriai bevetésére utaló jeleket, mondván: az ilyen fegyverek alkalmazása háborús bűncselekmény. A brit sajtó nemrég már megszellőztetett olyan értesüléseket, hogy brit szakértők vegyi fegyverek bevetésére utaló nyomokat találtak Szíriából kicsempészett talajmintákban. A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap név nélkül nyilatkozó katonai forrásokat idézve két hete azt írta, hogy a brit védelmi minisztérium Porton Downban működő vegyi és biológiai kutatóintézetének szakértői "egyértelmű bizonyítékokat" találtak e talajmintákban "valamilyen fajtájú vegyi fegyver" szíriai bevetésére.

A talajminta a lap értesülése szerint Damaszkusz közeléből származik, egy olyan térségből, ahol heves összecsapások zajlottak a kormányerők és a felkelők között. A védelmi minisztérium laboratóriumának szakértői "kétséget kizáróan" megállapították, hogy a talajmintában vegyi fegyverekből eredő vegyszernyomok vannak, és bizonyos, hogy nem olyan anyagok, amilyeneket például zavargások esetén szokás bevetni tömegoszlatásra - írta a The Times. A lap szerint ugyanakkor a vizsgálatokból az nem derül ki, hogy a vegyi fegyvereket, amelyekből a brit védelmi minisztérium által kimutatott anyagmaradványok származnak, a kormányerők vagy a lázadók vetették-e be.

"Nem lehet egyértelműen ujjal mutatni az Aszad-rezsimre" a vizsgálati eredmények alapján - fogalmazott a The Times egyik bennfentes forrása.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.