Tóásó érdekében

Győri Enikő Madridban is segítséget kért

Tóásó Előd érdekében is fellépett Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára pénteki madridi tárgyalásain.

2013.04.05 20:33MTI

A tárca közleménye szerint Győri Enikő azt kérte, hogy a Santa Cruzban konzuli képviselettel rendelkező Spanyolország lépjen fel a négy éve fogva tartott Tóásó Előd ügyében, részesítse konzuli segítségben, a képviselet munkatársa látogassa meg a fogvatartottat, és a helyszínen tájékozódjon a körülményekről. A spanyol fél ígéretet tett arra, hogy a kérésnek soron kívül eleget tesz. 

Győri Enikő rámutatott, hogy az uniós szolidaritás fontos szerepet játszik Tóásó Előd jogai érvényesítésének előmozdításában. A kommünikében arról is beszámoltak, hogy Magyarország Buenos Aires-i nagykövetsége jegyzékben tiltakozott a bolíviai külügyminisztériumnál, mert a bolíviai fél újra megnehezítette Tóásó Előd konzuli és ügyvédi érdekképviseletét. Tóásó Elődöt Bolívia fővárosából, La Pazból Santa Cruzba szállították, ahol rossz körülmények között tartják fogva a magyar állampolgárt. 

A magyar fél határozottan tiltakozott e bolíviai lépés ellen is. A Külügyminisztérium kedden ismételten szorgalmazta Tóásó Előd mielőbbi szabadlábra helyezését. Kiemelték, a tárca folyamatosan figyelemmel kíséri a Bolíviában jogtalanul fogvatartott Tóásó Előd ügyének alakulását, "a per tárgyalásának újabb és újabb elhalasztását és a tárgyalások helyszíneinek váltogatását". 

2009. április 16-án Santa Cruzban kommandósok rajtaütöttek egy feltételezett terrorista sejten, az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a magyar és román állampolgár Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadic Astorgát. 

A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni. Az akció két túlélőjét a bolíviai törvények értelmében már rég szabadon kellett volna engedni, mivel 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban. 

A keddi külügyi kommüniké szerint a magyar kormány ismételten felhívja a bolíviai kormányt, hogy az ENSZ jogtalan fogva tartást vizsgáló munkacsoportjának ajánlása alapján és a saját büntetőeljárási rendelkezéseinek megfelelően mielőbb biztosítsa a lehetőséget, hogy Tóásó Előd szabadlábon védekezhessen, valamint a tisztességes, pártatlan és gyors büntetőeljárás lefolytatását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.