Nem érné el az USA területét
Szöul megerősítette az észak-koreai rakéta keleti partvidékre szállítását
A dél-koreai nemzetvédelmi miniszter csütörtökön Szöulban megerősítette azt az értesülést, amely szerint Észak-Korea "jelentős hatótávolságú" rakétát szállított keleti partvidékére, a tárcavezető ugyanakkor megállapította: nincs jele annak, hogy Phenjan teljes körű konfliktus kirobbantására készülne.
2013.04.04 18:45MTIKim Kvan Dzsin egy parlamenti bizottsági ülésen nem pontosította, hogy mit értett a "jelentős hatótávolságú" kifejezés alatt, szöuli megfigyelők azonban úgy vélik, hogy a miniszter egy 3000 kilométert meghaladó hatótávolságra utalt.
A dél-koreai kormánytag mindenesetre kijelentette: az említett rakéta nem lenne képes elérni az Egyesült Államok területét. Csütörtök hajnalban erről már hírt adott a Jonhap dél-koreai hírügynökség, mégpedig amerikai, illetve dél-koreai hírszerzői hatóságokra hivatkozva.
Az akkori értesülés szerint Észak-Korea egy Taepodong X néven is ismert BM25 Musudan típusú közepes hatótávolságú rakétát szállított keleti partvidékére. A Musudan rakéta hatótávolsága valóban meghaladhatja a 3000 kilométert, ami szakértők szerint azt jelenti, hogy elérheti Dél-Korea és Japán egész területét, és nem kizárt, hogy a csendes-óceáni Guam szigetét is, amely az Egyesült Államokhoz tartozik.
Katonai szakértők szerint Észak-Korea nem rendelkezik a szükséges technikai eszközökkel ahhoz, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal támadást indítson az amerikai szárazföld ellen. Egy közepes hatótávolságú rakétákkal indítandó esetleges támadással azonban elérheti a Japánban lévő amerikai támaszpontokat vagy a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatokat.
Továbbá Dél-Korea egész területe az észak-koreai rakéták célpontja lehet. Kim Kvan Dzsin cáfolta a japán médiában megjelent értesüléseket, amelyek szerint KN-08 rakétáról lenne szó, amelyet ha működésbe helyeznek, valóban elérhetné az észak-amerikai kontinenst.