Chávez halála nem ok az örömre

Káosz és krízis jön Venezuelában

Bár sokan örömmel fogadták a diktátor halálát, egyáltalán nem biztos, hogy hirtelen minden szép és jó lesz Venezuelában.

2013.03.06 10:17ma.hu

Sokan úgy vélik, Hugo Chávez halála után Venezuela szabadabb és kevésbé Amerika-ellenes lesz. Az optimisták úgy gondolják, a kijelölt utód, Nicholas Maduro kevésbé karizmatikus, és nem lesz képes elnyerni a szavazók bizalmát. A rendszer haldoklását jól jelzi, hogy a tavalyi elnökválasztáson Chávez mindössze 10 százalékkal nyert, ez volt az eddigi legszorosabb választás.

De Thor Halvorssen, a New yorki Emberi Jogok alapítványtól úgy véli, mielőtt a dolgok jobbra fordulnának a dél-amerikai országban, még sok rosszra kell számítani. “Chávez halála nem egy korszak végét, hanem egy kiszámíthatatlan krízis kezdetét jelenti, köszönhetően annak a káosznak, amit maga mögött hagyott: törvénytelenség, drogbárók által irányított hadsereg, korábbi gerillák általvezetett kormány és egy, a 14 évnyi folyamatos zaklatástól és üldözéstől megcsömörlött társadalom” - mondta Halvorrsen.

“Most, hogy Chávez meghalt, az alkotmány értelmében 30 napon belül elnökválasztást kell tartani” - magyarázza a férfi. “A rezsim már most egy hamis reformokkal teli “hajnalt” készít elő, hogy növelje esélyeit. Szabadon engedik majd a politikai foglyokat, hazahívnak pár emigránst, és kicsit lazítanak a gyeplőn. De az igazság az, hogy mindez csak a show része lesz”.

Halvorssen szerint Chávez ellenzéke megosztott: a néhai elnök tavalyi ellenfele, Henrique Capriles tíz százalékkal veszített egy csalásokkal teli választáson. “A gépezet a 23 kormányzóságból 20-at nyert el, ezzel még jobban beásták magukat, és képesek megakadályozni az ellenzéket, hogy megfelelő erőforrások birtokában legyenek képesek felvenni a harcot Manduro elnökkel a következő választáson”.

Az emberi jogok ügyvédje szerint a remények csalókák. Jó oka van rá, hogy félje és gyűlölje Chávez kormányát: édesanyját 2004-ben egy békés tüntetésen lőtték le a venezuelai biztonsági erők. A fegyveresek akcióját élőben közvetítette a tévé, jól látszott, ahogy a fegyveresek a tömegbe lőnek, egy halottat és 12 sebesültet hagyva maguk után.

“Chávez csatlósai meg akarják tartani a hatalmat, miután az elnök nincs többé, és a kubai példából megtanulták, miképpen lehet átjátszani a hatalmat egy másik vezetőnek anélkül, hogy forradalom törne ki. A szabadság hajnala végül felvirrad a hazámban, de attól félek, nehezen és sokkal később, mint azt az emberek remélik” - véli Halvorssen.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.