Merkel és Sarkozy egy véleményen

Veszélybe került a további EU-bővítés az ír népszavazási eredmény miatt

Angela Merkel német kancellár is arra az álláspontra helyezkedett pénteken Brüsszelben, hogy az Európai Unió további bővítése nem lehetséges az uniós reformszerződés teljes ratifikálásáig.

2008.06.20 18:07MTI

Az EU-tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos találkozója után a német kormányfő csatlakozott Nicolas Sarkozy francia elnök hajnalban tett hasonló nyilatkozatához. Az uniós vezetők mindazonáltal megerősítették záródokumentumukban, hogy a szerződés írországi elutasítása ellenére is folytatni kell a ratifikációt azokban az országokban, ahol ez még nem történt meg, és októberben újra át kell tekinteni a helyzetet, előtérbe helyezve az intézményes problémák megoldási lehetőségeit.

Az EU szlovén elnöksége úgy nyilatkozott, hogy a bővítési folyamat nem torpan meg. Brian Cowen ír miniszterelnök a brüsszeli találkozót követően sem tudott többet mondani annál, mint hogy időre van még szükség a reformszerződés kudarcát hozó múlt heti szavazás lehetséges következményeinek, illetve a referendum esetleges megismétlésének mérlegelésére.

A Európai Bizottság ezzel párhuzamosan írországi közvélemény-kutatási eredményeket hozott nyilvánosságra, és ezek szerint a népszavazáson nemmel szavazók 22 százaléka, a távolmaradóknak pedig a fele a szöveg nem ismeretével magyarázta döntését. A vezetők utaltak arra is a záródokumentumban, hogy Csehországban is probléma lehet a reformszerződés ratifikálásával.

Egyes források szerint Cipruson sem vehető még teljesen biztosra a jóváhagyás, és némi késedelmet szenvedhet Nagy-Britanniában is. Merkel leszögezte: nem lát lehetőséget arra, hogy miközben az intézményrendszer reformjáról szóló lisszaboni szerződés nem lép életbe, megváltoztassák a ma érvényes nizzai szerződés egy (a bővítéssel kapcsolatos) elemét, márpedig az 27 tagállamban maximálta a taglétszámot az aktuális intézményrendszer korlátai miatt.

Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök viszont úgy vélekedett, hogy a csatlakozási tárgyalási folyamatban előrehaladott Horvátország belépését a reformszerződéssel kapcsolatos problémák nem akadályozhatják meg. Donald Tusk lengyel miniszterelnök pedig egyenesen úgy fogalmazott, hogy elfogadhatatlan a következő EU-elnök, Franciaország államfőjének az az álláspontja, amely szerint a szerződés életbe lépéséig nem folytatódhat az uniós bővítés. Számos tagállam - köztük Magyarország - vezetője hangoztatta a találkozón annak fontosságát is, hogy az intézményes problémák nem vethetik vissza a balkáni államok integrációs folyamatát. A brüsszeli csúcstalálkozó záróközleménye több külpolitikai témára is kitér.

Zimbabwe vezetését a kiújult erőszak miatt újabb szankciókkal fenyegették meg az EU-tagállamok, és Szudán esetében is új büntetőintézkedéseket helyeztek kilátásba arra az esetre, ha Kartúm nem működik együtt a háborús bűnökkel gyanúsítottak átadásában. Macedóniát említve a záróközlemény - a tervezettel ellentétben - már nem említ lehetséges csatlakozási dátumot, viszont elítéli az ottani választásokon tapasztalt erőszakot. Megerősítették a tagállamok vezetői Brüsszelben azt is, hogy az unió tovább kívánja erősíteni kapcsolatait keleti szomszédjaival.

E nyilatkozatra azért volt szükség, mert az EU bejelenti a jövő hónapban, hogy az eddigieknél jóval szorosabbá teszi a Földközi-tenger térségében fekvő országokhoz fűződő viszonyát. Megegyeztek a tagállamok abban is, hogy a menekültpolitika továbbfejlesztése és az illegális bevándorlás elleni hatékonyabb fellépés érdekében az érintett államoknak lehetőség szerint lépéseket kell tenniük a külső határok ellenőrzésének fokozására.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.