Megtették a szükséges óvintézkedéseket?
Az indiai kormányt figyelmeztették a haidarábádi terrorveszélyre
Az indiai kormányt pár napja figyelmeztették egy haidarábádi merénylet veszélyére, a kiszemelt helyszínről azonban nem volt értesülése.
2013.02.22 14:31MTIAz ellenzéket vezető hindu nacionalista Bháratíja Dzsanata Párt (BJP) kérdőre vonta a kormányt, hogy megtette-e a szükséges óvintézkedéseket. A BJP a merénylet elleni tiltakozásul egész napos sztrájkra szólította fel a haidarábádiakat.
A város az indiai informatikai ágazat második legjelentősebb központja, ahol telephelye van a Google és a Microsoft cégeknek is. A hétmilliós metropoliszban fokozták a rendőri jelenlétet, hogy megelőzzék az esetleges muszlim-hindu összecsapásokat. A csütörtök este egy étterem és egy mozi előtt elkövetett merénylet halálos áldozatok számát először 12-ben határozták meg, de péntekre 16-ra nőtt a veszteségmérleg. További 117-en megsebesültek, négyen közülük életveszélyes állapotban vannak.
A szomszédos Pakisztán kormánya pénteken elítélte a támadást. Pakisztán, amely maga is a terrorizmus áldozata, teljes mértékben osztozik az indiai nép fájdalmában - olvasható a külügyminisztériumi közleményben. "A terrorizmus minden formája és megnyilvánulása az egyik legkomolyabb fenyegetést jelenti a világ békéje és biztonsága számára" - hangsúlyozták.
A mostani támadást egyelőre senki nem vállalta magára, néhány sajtóorgánum és helyi elemző a pakisztáni terroristákkal kapcsolatban álló Indiai Mudzsahedineket sejti a történtek mögött. A titkosszolgálat munkatársai szerint a működésbe lépett pokolgépek házilag készültek, jellegük pedig arra enged következtetni, hogy muszlim szélsőségesek a támadók. Az Indiai Mudzsahedek neve gyakran felmerül a hasonló merényletek lehetséges elkövetőjeként.
India riadókészültségben van, amióta február 7-én kivégeztek egy kasmíri muszlim szeparatistát, akit az újdelhi parlament ellen 2001 decemberében elkövetett merényletben való részvétele miatt ítéltek halálra. A hatóságok szerint az újdelhi felsőbíróság épületénél 2011-ben történt, 17 halálos áldozatot követelő pokolgépes robbantás mögött azok a szélsőségesek álltak, akik a kasmíri férfi büntetésének enyhítését követelték.