Izrael - Háttér
Netanjahu nagykoalíciót próbál építeni
A Cipi Livni vezette centrista Tnua (Mozgalom) párt kormányzati szerepvállalásával a Háárec című izraeli napilap szerint "eldőlt az első dominó", megkezdődött az új izraeli kormánykoalíció építésének folyamata majd egy hónappal a januári választások után.
2013.02.20 14:17MTIAz izraeli tévécsatornák élőben mutatták Benjámin Netanjahu kormányfő és Cipi Livni volt külügyminiszter sajtótájékoztatóját egyezményük aláírásáról: mindkét politikus láthatóan zavarban volt. Netanjahu korábban azt hangoztatta, hogy nem engedi Livnit közel kormánya diplomáciai küldetéseihez, Livni pedig a január 22-i választások kampányában pártja legfőbb céljának Netanjahu megbuktatását jelölte meg, és mindent elkövetett egy bal-centrum koalíció összekovácsolásáért.
Livni már volt igazságügy-miniszter 2004 és 2006 között Ariel Saron kormányfő alatt. Saron később vele együtt hagyta el a Likudot, amikor a gázai kivonulás ügyében szembe került Netanjahuval. Politikusként azóta is folyamatosan szemben álltak és támadták egymást.
A mostani megállapodás értelmében Livni vezeti majd a palesztinokkal folytatandó tárgyalásokat, s ezekről csak a kormányfőnek kell beszámolnia. A kettejük közti bizalmatlanság jeléül Netanjahunak azt is meg kellett ígérnie, hogy nem kerüli meg Livnit és nem folytat a háta mögött külön egyezkedéseket a palesztinokkal.
A kormányfő több okból is elégedett lehet Livni megnyerésével: egyrészt személyével a Nyugat felé bizonyíthatja tárgyalási készségét, másrészt a Tnua párt bevonásával megtörte a bal-centrum egységét, erre hivatkozva könnyebb lesz koalíciójába bevonni további pártokat.
Livni a sajtótájékoztató után úgy nyilatkozott a Háárecnek, hogy nem lesz "a Netanjahu-kormány fügefalevele". "Teljes körű felhatalmazást kaptam a palesztin tárgyalásokhoz" - mondta. Kormányra lépéséért cserébe a választóktól alig hat mandátumot elnyerő párt megkapta az igazságügyi és a természetvédelmi tárcát, valamint egy kneszet bizottság vezetését is.
Az izraeli sajtóban megjelent kritikus vélemények szerint semmi sem kötelezi Netanjahut a Livni-féle palesztin tárgyalások esetleges eredményeinek elfogadására. Megállapodásuk értelmében azokat később meg kell szavaznia mind a kormánynak, mind a kneszetnek, ahol a Likud-Jiszráél Béténu és a kormányba még feltehetően belépő Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) párt miatt egyáltalán nem biztos, hogy meglesz a többség elfogadásukhoz. Netanjahu még meg sem fogalmazott kormányprogramjába a széles koalíció érdekében aligha kerül bele a palesztinokkal való megállapodás.
Az izraeli 10-es tévécsatorna kedd esti híradója szerint a kormánykoalíció következő tagja a kétmandátumos Kadima párt lehet, amelynek vezetőjével már előrehaladtak a tárgyalások. Shaul Mofáz várhatóan a stratégiai ügyek minisztere lesz.
A következő "dominó" a keleti vallásosok Sasz pártja lehet. A 12 mandátummal rendelkező párt a választások kimenetele miatt nem kaphatja "ajándékba" a koalíciós helyet, a minisztériumokat és az állami pénzeket vallási intézményei fenntartásához: cserébe várhatóan alá kell írnia egy a vallásosok katonai szolgálatáról szóló egyezményt a Likud-Jiszráél Béténu párttal.
A sajtóba kiszivárgott részletek szerint a 18-24 éves ultra-ortodoxok hatvan százalékának öt éven belül vállalnia kell majd a bevonulást, a kormány fizet a katonáskodóknak és pénzelvonással bünteti az egyenruhát továbbra sem felöltőket. Ezt a kompromisszumot azonban a vallásosok behívását követelő Jesh Atíd (Van Jövő) és a Bájt Hajehudi párt elutasítja. A támogatási költségeket a közre hárító megoldás szerintük továbbra is elfogadhatatlanul kedvez az ultra-ortodoxoknak.
Így a következő koalíciós láncszem az askenázi ultra-ortodoxok Egyesült Tóra pártja lehet, a Máárív című lap keddi száma szerint már elkezdték megfogalmazni velük a megállapodást.
A Likud-Jiszráél Béténu, a Tnua, a Kadima és a vallásos pártok - ha koalíciójuk létrejön - együtt 57 mandátummal rendelkeznek majd a 120 tagú kneszetben. Netanjahu ekkor vagy kisebbségi kormányt alakít a felsorolt pártokkal, vagy megpróbálja megbontani a Jes Atíd és a Bájt Hajehudi pártok szövetségét.
Ha a Jair Lapid és Naftali Bennet vezette két párt egyike sem lesz hajlandó belépni egy vallásos pártokkal megalakuló kormányba, akkor új választások kiírása is elképzelhető - a Likud politikusai ezzel fenyegetik a két párt vezetőjét a sajtóban.
Netanjahu csak akkor tekinthetne el a velük való együttműködéstől, ha sikerülne a Munkapártot a kormányba bevonnia. A pártot vezető Seli Jahimovics azonban kedden ismét kijelentette, hogy az ellenzéket kívánja vezetni. Hiába ajánlotta fel neki a miniszterelnök a pénzügyi tárcát, amellyel esetleg szolgálhatná legfőbb választási ígéretét, a szociális egyenlőtlenségek elleni harcot.