A három évvel ezelőtti dubaji akció
Fény derülhet az izraeli "X fogoly" rejtélyére
A Moszad izraeli titkosszolgálat egy ausztrál ügynöke leplezhette le azt a három évvel ezelőtti dubaji akciót, amelyben megölték Mahmúd al-Mabhúhot, a palesztin Hamász radikális iszlamista szervezet egyik parancsnokát.
2013.02.14 14:05MTIA leleplezésre válaszul a Moszad elrabolta, több hónapig titokban fogva tartották, majd a rabságban öngyilkos lett - folytatta az újság. Ezzel megoldódni látszik az izraeli médiát kedd óta foglalkoztató „X fogoly" rejtélye.
Ben Zygier, alias Ben Alon, alias Ben Allen Moszad-ügynök a kuvaiti lap szerint részt vett Mahmúd al-Mabhúh 2010. január kivégzésében, majd kapcsolatba lépett a kuvaiti hatóságokkal, és védelmükért cserébe felfedte nekik az akció részleteit.
A más forrásokból meg nem erősített hír szerint az izraeli titkosszolgálat megtalálta búvóhelyén, elrabolta és bebörtönözte, majd árulásért perbe fogták. Ő volt a 2010 elején letartóztatott titokzatos „X fogoly” a Ramla városi Ajalon börtön szupertitkos magánzárkájában. Az izraeli börtönhatóságok szerint az állandó megfigyelés ellenére 2010. december 15-én állítólag felakasztotta magát.
Fogva tartása olyannyira titkos volt, hogy még az őrök sem ismerték személyazonosságát. Halála után egy héttel az ausztráliai Melbourne-ben családja eltemette, ügyében nem kívánnak nyilatkozni.
Az „X fogoly" rejtélye kedd óta foglalkoztatja az izraeli közvéleményt, ugyanis az ABC nevű ausztrál közszolgálati tévécsatornán egy oknyomozó riport felfedte a titkos fogoly nevét, amit szerdán három parlamenti interpelláció hatására - az eddigi tilalmat feloldva - nyilvánosságra hozhattak a zsidó államban.
Az ABC riportja szerint a halálakor 34 éves Ben Zygier nevű ausztrál jogász Izraelbe költözése után felvette a Ben Alon nevet, majd a Moszadnak dolgozott. Az ABC szerint a Moszad által alkalmazott zsidók új útlevelet kérnek Ausztráliában Izraelben felvett új nevükkel, amellyel szabadon közlekedhetnek az arab országokban és Iránban. Ben Zygiernek is volt Ben Allen névre kiállított ausztrál útlevele.
Kedd reggel az izraeli miniszterelnöki hivatal sürgős megbeszélésre hívta a fontosabb izraeli médiumok vezetőit, érzékeny információk elhallgatására és a kormánnyal való együttműködésre kérve őket. Ezt követően a kneszetben Ahmed Tibi, az Egyesült Arab Lista képviselője interpellált az ügyben, megkérdezte, valóban öngyilkos lett –e egy izraeli börtönben egy hamis személyazonossággal őrzött ausztrál állampolgár. Az igazságügy-miniszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta ezt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06