A moszkvai látogatás

Washington kész csökkenteni atomfegyverkészletét, akár egyoldalúan is

Orosz lapértesülés szerint Washington kész akár egyoldalúan is csökkenteni atomfegyverkészletét, ha Oroszország nem fogadná el a kölcsönös csökkentésre vonatkozó amerikai javaslatokat, amelyet a moszkvai látogatásra kedden érkező Rose Gottemoeller amerikai külügyi államtitkár terjeszt elő.

2013.02.11 14:48MTI

A Kommerszant című orosz napilap hétfői számában írt erről névtelenül nyilatkozó, de az amerikai kormányzathoz közel álló forrásra hivatkozva. 
   
A Kommerszant úgy tudja, hogy a fegyverzetellenőrzési és nemzetközi biztonsági ügyekben illetékes amerikai külügyminisztériumi államtitkár moszkvai látogatásán terjeszti elő a kölcsönös csökkentésre vonatkozó javaslatot, amely mindkét fél számára gazdasági előnyökkel járna, évente mintegy 8 milliárd dolláros megtakarítást jelentene. Ha Moszkva elzárkózik egy ilyen megállapodástól, az Egyesült Államok kész fontolóra venni akár az egyoldalú leszerelést is, a Fehér Ház megpróbálja majd megszerezni a szenátorok kétharmadának támogatását a fegyverzet egyoldalú csökkentésének megkezdéséhez - idézi a lap az említett forrást.
   
Joe Biden amerikai alelnök február elején a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián már felvetette a témát Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, de - mint a lap írja - "meglehetősen hűvösnek" bizonyult az orosz reagálás.
   
A Kommerszant emlékeztetett, hogy 2010. április 8-án Prágában Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök aláírta a hadászati támadó fegyverek  csökkentéséről szóló új szerződést (START-III). Abban állapodtak meg, hogy a 2002-es moszkvai szerződésben rögzített 2200 nukleáris robbanótöltetet a START-III aláírásától kezdve hét éven belül mindkét ország 1550-re csökkenti. A START-III szerződés további fontos pontja a hadrendbe állított, illetve nem állított hordozóeszközök (a szárazföldi telepítésű interkontinentális rakéták, tengeralattjárók fedélzetén lévő rakéták és hadászati bombázók) számának 800-ra történő csökkentése, miközben a hadrendbe állított hordozóeszközök száma maximum 700 darab lehet.
   
Az első START-szerződést 1991. július 31-én írta alá George Bush amerikai és Mihail Gorbacsov szovjet elnök Moszkvában. A START-II aláírása 1993. január 3-án, szintén Moszkvában George Bush és Borisz Jelcin orosz elnökök nevéhez fűződik.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.