A tálib felkelők bevonása a béketárgyalásokba
Afganisztán és Pakisztán fél éven belül megállapodást akar a békéről
Afganisztán és Pakisztán elnökének feltett szándéka, hogy fél éven belül létrejöjjön a megállapodás az afganisztáni békéről.
2013.02.04 18:16MTIA cél érdekében "minden szükséges lépést" meg kell tenni - hangzik a megbeszélésről kiadott közlemény, s ebbe beleértődik a tálib felkelők bevonása is a béketárgyalásokba. Az erőfeszítések része lesz egy összekötő iroda létrehozása Katar fővárosában, Dohában az afgán béketanács számára, és hasonló képviselet megnyitására kérték a tálibokat is a tárgyalások lebonyolítása érdekében.
Londoni sajtótájékoztatóján Hamid Karzai afgán elnök a külső beavatkozást nevezte a legsúlyosabb gondnak az országa jövőjére nézve, de hozzátette, hogy most jobban bízik abban, mint egy évvel korábban, hogy a tálibokkal a háttérben folyó megbeszélések eredményesek lesznek.
A brit kormányfő London környéki vidéki rezidenciáján, Chequersben tartott találkozón Karzai és Ali Aszif Zardari pakisztáni elnök megerősítette, hogy stratégiai szövetséget akar a két ország között. Remélik, hogy még ebben az évben megköthetik a kapcsolatokat erősítő gazdasági és biztonsági megállapodásokat, beleértve a határvidék felügyeletéről szólót is.
Szakértők szerint Pakisztán nem akarja, hogy a nemzetközi erők 2014 végi távozása nyomán ismét olyan helyzet alakuljon ki, mint 1989-es szovjet kivonulást követően, amikor Kabul a vele szemben "barátságtalan" erők kezén maradt, mert attól tart, hogy a nyugati határán megerősödik az indiai befolyás. Biztonságos afgán határt akar és be akarja fejezni a beludzsisztáni felkelést, amelyért afganisztáni erőket okol.
Cameron a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy "eddig példátlan szintű együttműködésben" állapodott meg Afganisztán és Pakisztán.
A kabuli vezetés nemrég kedvezően értékelte, hogy Pakisztán fogoly tálib vezetőket engedett szabadon, és azt szeretné, ha kiszabadulna Baradar molla is, akitől cserébe azt várja, hogy latba veti a befolyását, és a tárgyalóasztalhoz ülteti a tálibokat. Baradar molla az afganisztáni tálibok második számú vezetője volt.
A hétfői találkozó a maga nemében a harmadik volt tavaly szeptember óta Cameron kezdeményezésére. Részt vettek rajta a külügyminiszterek, a vezérkari főnökök és hírszerzési vezetők is, akik a korábbi két alkalommal nem voltak jelen.
Kapcsolódó írások:
- A tálibok által megsebesített pakisztáni lányon újabb műtéteket végeztek
- Pakisztán: iszlamista öldöklés egy katonai őrhelyen - több mint harminc halott
- Amnesty International: fagyhalál az afganisztáni menekülttáborokban
- Harry herceg hazatért Afganisztánból
- A tálibok szerint Párizs nem tanult az afganisztáni "leckéből"
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06