Szigetvita
Egy vezető japán pártpolitikus tárgyal Pekingben a kapcsolatok javításáról
Pekingbe érkezett a kisebbik japán kormányzópárt vezetője, Jamagucsi Nacuo, hogy javítsa a Kína és Japán közötti viszonyt, amely a kibékíthetetlen szigetvita miatt az utóbbi évtizedek mélypontjára jutott.
2013.01.22 09:21MTIAz Új Komeito párt elnöke arra számít, hogy találkozni fog Hszi Csin-ping pártfőtitkárral, jövőbeni államelnökkel, akinek át kívánja adni Abe Sindzó kormányfő levelét. Tervek szerint négynapos látogatása során a kommunista párt csúcsvezetésének két másik tagjával is megbeszéléseket folytat.
Jamagucsi az első vezető politikus, aki felkeresi Pekinget az új japán kormány december végi megalakulása óta. Elutazása előtt azt mondta, segíteni szeretné a párbeszédet, a kapcsolatok normalizálását.
A japán politikus arról igyekszik meggyőzni vendéglátóit, ne hagyják, hogy a kelet-kínai-tengeri területi vita akadályozza a kapcsolatok fejlődését Ázsia két legnagyobb gazdasága között. Úgy tudni, Tokió azt szeretné, hogy a közeli jövőben sor kerüljön a kétoldalú csúcstalálkozóra.
Jamagucsi a sajtónak azt mondta, a vita rendezését a jövő generációira kellene hagyni. Ez a megállapítása Teng Hsziao-ping néhai kínai vezető közismert álláspontjára rímel, aki az 1970-es években azt mondta: "a mi generációnk nem elég bölcs ahhoz, hogy megtalálja a közös nyelvet a kérdésben. A következő generáció minden bizonnyal bölcsebb lesz..."
A két ország 1972-ben normalizálta kapcsolatait, s akkor megállapodott abban, hogy a "szigetkérdést" egy ideig nem forszírozzák.
Peking szerint azzal, hogy a japán kormány tavaly szeptemberben a szigetcsoport öt lakatlan szigetéből hármat állami ellenőrzés alá vont, megváltoztatta a korábbi status quót, s ez váltotta ki a kínai politikai vezetés és a közemberek hirtelen haragját.
Kína válaszul kétségbe vonta, hogy a Tiaojü (japánul Szenkaku) szigetek Tokió ellenőrzése alá tartoztak, s azt állítja: történelmileg és nemzetközi jogi szempontból is megkérdőjelezhetetlen tény, hogy "ősidők óta" Kína szerves részét képezik. Tokió ennek épp az ellenkezőjét vallja.
A kérdéses szigeteknél az utóbbi hónapokban rendszeresen kínai és japán őrhajók cirkálnak, amelyek kölcsönösen felszólítják egymást a távozásra. Nem egy alkalommal mindkét fél repülőgépei is berepültek a szigetek fölötti légtérbe. Megfigyelők attól tartanak, hogy egy véletlen esemény vagy egy provokáció eredményeként fegyveres konfliktus törhet ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06