Emberiesség elleni bűntettért
Banglades: muzulmán papot ítéltek halálra
Halálra ítéltek hétfőn Bangladesben egy radikális muzulmán papot, mert a vád szerint emberiesség elleni bűncselekményeket követett el a Pakisztánnal vívott 1971-es függetlenségi háború idején.
2013.01.21 11:17MTIAz Abul Kalam Azadra kirótt ítéletet a háború alatti bűncselekmények kivizsgálására a dakkai kormány által 2010-ben létrehozott törvényszék hozta meg, amelynek módszereit korábban több nemzetközi emberjogi szervezet bírálta. Ez volt az első ítélet, és a vádlott távollétében hozták meg, mivel az imám - a Dzsamaat-i-Iszlámi muzulmán fundamentalista párt egyik vezetője, televíziós prédikátor - Pakisztánba menekült, amikor tavaly áprilisban eljárást indítottak ellene. A vádemelés után a párt kizárta soraiból.
Azadot egyebek között gyilkosságban, emberrablásban és fosztogatásban találták bűnösnek. A függetlenségi háborúban a párt ifjúsági szervezetének a vezéreként tevékenykedett.
A Dzsamaat-i-Iszlámi más vezetői elleni is folyik eljárás. A párt, amely szövetségese a Haleda Zia volt miniszterelnök vezette fő ellenzéki erőnek, azt állítja, hogy a vádak politikai indíttatásúak. Zia, Sejk Haszina Vazed jelenlegi miniszterelnök régi ellenfele komédiának nevezte a törvényszék tevékenységét.
A Dzsamaat-i-Iszlámi a függetlenség ellen kampányolt a kilenc hónapig tartó háború idején. A pártot azzal vádolják a függetlenség hívei, hogy támogatta a pakisztáni katonákat a kegyetlenkedésben, sőt egyes esetekben részt is vett ilyen bűncselekményekben. A pakisztáni katonák helyi kollaboránsaikkal együtt hárommillió embert gyilkoltak le, és megerőszakoltak mintegy 200 ezer nőt - állítják.
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet szerint eljárási hibák vannak a törvényszék működésében. Előfordult például, hogy egy perben a védelem egyik tanúját közvetlenül a törvényszék kapuja előtt elrabolták.
Banglades születése az utolsó fejezete volt annak a folyamatnak, amelyben India brit gyarmatot feldarabolva 1947-ben megalakították a független Indiát és Pakisztánt. Pakisztán területileg elkülönülő keleti részéből 1971-ben jött létre Banglades, miután India katonailag beavatkozott a Kelet-Pakisztán függetlenségét követelők oldalán.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06