Az igenlő voksok aránya 71 százalék
Az egyiptomi népszavazás első eredményei szerint elfogadták az alkotmányt
Az első részeredmények alapján az egyiptomi népszavazás szombati, második fordulójában a választópolgárok elfogadták a Mohamed Murszi államfő iszlamista szövetségesei által kidolgozott, a liberális és baloldali ellenzék által hevesen bírált alkotmánytervezetet.
2012.12.23 07:27MTIA Nemzeti Megmentési Front ellenzéki koalíció egyik tisztségviselője is jelezte, hogy az ő számításaik szerint is megszavazták az alkotmányt. Az ellenzék ugyanakkor nyilatkozatban hangsúlyozta: az "igen" a csalásoknak köszönhető, ezért az eredmény nem fogadható el.
Az egy héttel korábbi első fordulóban kialakult 57 százalékos támogató voksarányt számítva a mostani támogatás azt jelenti, hogy a két fordulóban a résztvevők összesen 64 százaléka igent mondott a tervezetre. Vasárnap délután kiadott közleményében ugyanakkor a front azt írta, hogy az igenek győzelme a csalásoknak és szabálytalanságoknak köszönhető. Emiatt - derül ki a közleményből - a koalíció megfellebbezi majd a választási eredményt.
A végleges számadatokról hivatalos közlés csak hétfőn várható, miután minden esetleges fellebbezést megvizsgáltak. Az első fordulóban - szintén még nem hivatalos eredmények szerint - a részvételi arány 32 százalékos volt, és a résztvevők 57 százaléka igennel szavazott. A részvételi arányt most is hasonlóan alacsonyra teszik. Amennyiben hivatalosan megerősítik az igenek győzelmét, két hónapon belül parlamenti választást tartanak Egyiptomban.
Az állami média jelentése szerint Murszi elnök a hétvégén közölte annak a 90 személynek a nevét, akiket ő nevez ki felsőházi tagnak a parlamentbe. A helyi szabályok értelmében a 270 tag kétharmada választással kerül be a parlamentbe, egyharmadukat pedig az államfőnek kell jelölnie. Az elnöki hivatal egyik tisztségviselője elmondta, hogy a most kinevezettek 75 százaléka nem iszlamista.
Murszi hívei szerint Hoszni Mubarak elnök távozása után közel két évvel létfontosságú, hogy új alkotmány segítse az országban a demokratikus átmenetet, mert annak révén érhető el a politikai stabilitás és a gazdaság megerősödése. Az ellenzők szerint viszont a szöveg az iszlamisták érdekeit tükrözi, nem vesz tudomást a keresztények, a nők és számos más csoport fontos jogairól. Az ellenzék további tüntetéseket helyezett kilátásba a szöveg miatt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06