A japán-kínai viszony komoly válságban van
Peking kételkedik az új japán kormány szándékainak őszinteségében
A választási győzelme után adott ellentmondásos nyilatkozatok miatt megkérdőjelezhető Abe Sindzó leendő japán miniszterelnöknek a kínai-japán vitákat illető rendezési szándéka.
2012.12.19 12:46MTIMivel jelenleg a kínai-japán viszony komoly válságban van, "a szigetországbeli választások kiváló alkalomként szolgálhatnának a kétoldalú kapcsolatok újrahangolásához. Egy érett politikus kihasználná az alkalmat és jóakaratot mutatna, nem pedig ennek ellenkezőjét tenné" - hangoztatja cikkében a Hszinhua hírügynökség.
A hírügynökség arra emlékeztet: a vasárnapi választásokon győzelmet arató Abe Sindzó másnap úgy fogalmazott, a kínai-japán kapcsolatok javítása érdekében intenzívebbé teszi a kommunikációt kínai partnerével. A leendő japán elnök ugyanakkor azt is mondta, hogy a hónapok óta komoly területi vitát okozó (kínaiul Tiaojünek, japánul Szenkakunak nevezett) szigetcsoport ügyét illetően "nincs tere a tárgyalásoknak".
Abe emellett hozzátette: "szörnyen bánja", hogy előző terminusa alatt nem látogatott el a japán háborús halottaknak emléket állító, Kína által a japán militarizmus jelképének tekintett Jaszukuni-szentélybe. Ezek az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok komolyan megkérdőjelezik Abe kétoldalú kapcsolatok javítását illető őszinteségét - szögezi le a hírügynökség.
Kína és Japán fontos szomszédok, a békés és stabil kétoldalú kapcsolatok nemcsak a két ország, de az egész ázsiai-csendes-óceáni régió biztonságához és fejlődéséhez hozzájárulna - fogalmaz a Hszinhua. A japán vezetőknek éppen ezért az tanácsolható, kezeljék a két ország közti vitás ügyeket és mutassanak őszinteséget a Kínával való kapcsolatok javítását illetően - teszi hozzá a cikk, szinte szó szerint megismételve Hua Csun-jing külügyi szóvivő kedden elhangzott szavait.