Belvárosi ház falára helyezték ki
Magyar utcanévtábla miatt bírságolt a román rendőrség
Megbírságolta az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Maros megyei szervezetét a marosvásárhelyi rendőrség, mert tagjai az Erdélyi Magyar Ifjakkal (EMI) közösen magyar történelmi elnevezést feltüntető utcanévtáblát helyeztek ki egy belvárosi ház falára.
2012.11.16 15:31MTIAz EMI november elején felajánlotta a marosvásárhelyi háztulajdonosoknak, hogy ingyen elkészíti számukra a kétnyelvű utcanévtáblát, ha hozzájárulnak ahhoz, hogy kihelyezzék az épületre a magyar történelmi elnevezést feltüntető feliratot. A kezdeményezést az EMNT is felkarolta.
A két civil szervezet tagjai szerdán kétnyelvű táblát szereltek fel Marosvásárhelyen "Str. Kossuth Lajos utca" felirattal egy Főtérre néző saroképület, az úgynevezett Teleki-Köpeczi Ház falára (strada - románul utca). Ám a tábla néhány órán belül eltűnt, az EMI két aktivistáját pedig péntekre beidézték a helyi rendőrségre. A fiatalokat Sorbán Attila Örs, az EMI elnöke és az EMNT Maros elnöke is elkísérte a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó helyi rendőrségre, ahol jegyzőkönyvezték, hogy az akciót nem magánszemélyek, hanem a két civil szervezet hajtotta végre.
A rendőrség egy városi tanácsi határozatra hivatkozva 2500 lejes (több mint 150 ezer forintnak megfelelő) bírságot szabott ki, amelyet az EMNT nevére állítottak ki. Az EMI elnöke az MTI-nek elmondta, a rendőrségen arról tájékoztatták őket, hogy a 2008-ban hozott határozat szerint Marosvásárhelyen még magánterületen sem szabad közfigyelem-felkeltő feliratot kihelyezni a városháza engedélye nélkül, és tudomásuk szerint esetükben a maximális bírságot szabták ki.
Sorbán Attila Örs hozzátette: folytatják a magyar nyelvhasználat, a kulturális örökség őrzése népszerűsítéséért indított figyelemkeltő akciójukat, de ezentúl kérvényezni fogják a városházán a feliratok engedélyezését. Az MTI érdeklődésére, hogy honnan ismerhette a rendőrség a beidézett két aktivista személyazonosságát, Jakab István azt mondta, a táblák kihelyezésekor egyetlen résztvevőt sem igazoltattak, ezért azt gyanítja, hogy a titkosszolgálat is figyelte az akciót.
Hozzátette: a városban számtalan - nyilvánvalóan engedély nélkül kifüggesztett - felirat látható, ezért meggyőződése, hogy a magyar utcanévtábláért kirótt bírság a magyar közösség megfélemlítését szolgálja.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06