Sokaktól 1-est kapott

Lesújtó ítélet az Európai Bizottságról

Lesújtó közvélemény-kutatási adatokat ismertetett kedden a hivatali idejének felénél tartó Európai Bizottságról a Burston-Marsteller brüsszeli közvélemény-kutató cég és az Euractiv uniós ügyekkel foglalkozó hírportál.

2012.11.13 11:15MTI

Egy egytől tízig terjedő skálán a legtöbben - a válaszadók több mint ötöde - egyesre értékelte a bizottság eddig nyújtott teljesítményét, a pénzügyi és gazdasági válság kezelésében pedig még többen, a megkérdezettek harmada "buktatta meg" a testületet. A válaszadók 80 százalékánál is többen vélekedtek úgy, hogy a bizottság teljesítménye nem változott vagy romlott az elmúlt 12 hónapban, míg a saját kormánya a megkérdezettek háromnegyedének véleménye szerint ugyanúgy vagy jobban teljesít, mint a brüsszeli testület. 

A legnagyobb mértékben a válaszadók több mint felének a véleménye szerint José-Manuel Barroso, a bizottság portugál elnökének teljesítménye romlott az elmúlt évben. A legnagyobb javulást a digitális területért felelős holland Neelie Kroes esetében látták a megkérdezettek, és a legtöbben - 37,4 százalék - őt tartják a legjobban kommunikáló uniós biztosnak is. A bizottság tagjait külön-külön értékelve a 10-es skálán Barrosónak mindössze 2,5 pontot sikerült elérnie, de nem az ő megítélése a legrosszabb; Catherine Ashton, az unió külügyi főképviselője, aki a bizottság alelnöke is egyben, a tízből mindössze két pontot kapott a válaszadóktól. 

Az általános megítélésben is Neelie Kroes kapta a legjobb osztályzatot; 10-ből hatosra értékelték a megkérdezettek. A biztosok többsége 4-es, 5-ös osztályzatot kapott. Az átlag alatti pontszámot kapott a válaszadókról Olli Rehn pénzügyi és gazdasági biztos, aki 3,5 pontot kapott a tízből. A magyar Andor László 4,5 pontot ért el. A közvélemény-kutatás arra is kitért, hogy kit látnának szívesen a 2014-ben felálló, következő Európai Bizottság elnökeként a megkérdezettek. 

A válaszadók közül a legtöbben - 19,3 százalék - azt szeretnék, ha José Manuel Barrosót Angela Merkel jelenlegi német kancellár váltaná a bizottság élén, 17,9 százalék Guy Verhofstadt korábbi belga kormányfőt, a liberálisok európai parlamenti frakciójának jelenlegi vezetőjét szeretné a bizottság elnökeként látni, míg 16,3 százalék Tony Blair volt brit miniszterelnököt tartaná a legjobb jelöltnek a biztosi kollégium vezetésére. Arra a kérdésre viszont, hogy a megkérdezettek szerint kinek van a legnagyobb esélye, hogy a következő bizottság elnöke legyen, a válaszadók közül a legtöbben - 9,1 százalék - Guy Verhodstadtot nevezték meg, 8,5 százalék Tony Blairt, valamivel kevesebben, 8,2 százaléknyian pedig a jelenlegi elnököt, José Manuel Barrosót tartja a legesélyesebbnek arra, hogy a következő bizottság vezetője legyen.

A Burston-Marsteller kutatásáról ismerteti, hogy a 811 megkérdezett nagyjából háromnegyede férfi, több mint harmaduk 30 és 40 év közötti, és valamivel kevesebb mint 30 százalékuk uniós tisztségviselő.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.