USA 2012

A tét: az elnöki szék

Barack Obama nyerte meg az amerikai elnökválasztást.

2012.11.06 22:19MTI

A szenátusban a demokraták, a képviselőházban a republikánusok megőrzik fölényüket

A már biztos eredmények és az előrejelzések szerint az amerikai szenátusban a demokraták, a képviselőházban a republikánusok őrzik meg többségüket, ami megfelel a várakozásoknak.

A szenátusi helyekért vívott versenyben a nem végleges adatok szerint a republikánusok három helyet elvesztenek, s ebből a demokratáknak két fős előnyük származik, mert a harmadik esetben egy függetlenként induló jelölt nyert. Róla is azt tartják azonban, hogy a demokraták oldalán fog szavazni.

A képviselőházban megmarad a korábbi jelentős republikánus fölény, ami a ház elnöke, a republikánus John Boehhner szerint azt jelenti, hogy a választók nem akarnak adóemeléseket.

Az állami kormányzók versenyében a demokraták egy államban vesztettek, a republikánusok ennek megfelelően eggyel növelték a kormányzóik számát, s Barack Obama elnök győzelmének bejelentésekor 30:16 arányban vezettek.

Obama nyert az ingadozó Minnesotában is a hírtelevíziók szerint

Barack Obama szerzett több szavazatot az amerikai elnökválasztáson az ingadozó államok közé tartozó Minnesotában is a hírtelevíziók egybehangzó jelentése szerint, újabb lépést téve újraválasztása felé.

Egyes elemzések szerint a jelenlegi elnök végső győzelme immár elsősorban azon múlik, sikerült-e republikánus riválisa, Mitt Romney fölébe kerülnie a mérleg nyelveként kezelt Ohio államban. Az ottani szavazatok kétharmadának feldolgozásakor - közép-európai idő szerint szerda reggel 5 óra körül - Obama csekély előnnyel vezetett.

Bejelentették azt is, hogy Észak-Karolinában Romney győzött.

A CNN hírtelevízió számításai szerint az említett időpontban Obama elektori szavazatainak száma már meghaladta a 200-at, míg Romney-é valamelyest még elmaradt attól.

"Billegő" államok: Michigan, Pennsylvania, New Hampshire és Wisconsin Obamáé

Barack Obama amerikai elnöknek az elnökválasztás sorsát eldöntő "billegő" államok közül Michigant, Pennsylvaniát, New Hampshire-t és Wisconsint is sikerült besöpörnie a keddi voksoláson a szavazóhelyiségek bezárását követően kiadott előrejelzések szerint.

Noha a közvélemény-kutatások mindhárom államban a demokrata Obamát tartották esélyesebbnek, némelyikük elvesztése érzékeny csapás a republikánus jelölt, Mitt Romney számára.

A 16 elektorral rendelkező Michigané azért, mert az az állam a republikánus elnökjelölt szülőföldje, ahol az apja, George Romney a hatvanas években kormányzó volt.

A 20 elektorral bíró Pennsylvaniáé azért, mert noha több szakértő értelmetlen idő- és pénzpazarlásnak minősítette, a Romney-kampánystáb a választási küzdelem utolsó napjaiban váratlanul forszírozni kezdte az állam megszerzését. Az elnökjelölt még a választás napján is felkereste Pennsylvania egyik nagyvárosát, Pittsburghöt.

Wisconsin (10 elektor) - amelynek Romney alelnökjelöltje, Paul Ryan az egyik képviselője - New Hampshire (4 elektor) és Ohio (18 elektor) mellett az egyik alapállam Obama választási kalkulációjában.

A mérleg nyelvének tartott Ohióban az elnök a szavazatok 24 százalékának összesítése alapján 52,5:46 százalék arányban vezetett.

A RealClearPolitics elemzőintézet összesítése szerint Obama amerikai keleti parti idő szerint háromnegyed 10-kor (közép-európai idő szerint szerda reggel háromnegyed négykor) 162:153 arányban vezetett az elektori szavazatok gyűjtésében.

Az elnöknek addig 15 állam és az amerikai fővárosnak otthont adó Columbia kerület elektorait sikerült megszereznie, Romney pedig 16 államban győzött.

A közvélemény-kutatások átlagával kalkuláló RealClearPolitics a választások előtt azzal számolt, hogy Obamának 201, Romney-nak pedig 191 stabil elektora lesz, a többi 146-ért a "billegő" államokban kell megküzdeniük.

Fotó: MTI


Obama győzött a legfontosabbak közé tartozó Wisconsinban is az előrejelzések szerint

Egybehangzó média-előrejelzések szerint Barack Obama jelenlegi elnök győzött a végeredmény szempontjából a legfontosabbak közé tartozó Wisconsin államban az amerikai elnökválasztáson.

Obama ellenfele, a republikánus Mitt Romney Paul Ryan wisconsini képviselő alelnökjelöltté választásával éppen azt remélte, hogy meg tudja szerezni e közép-nyugati állam tíz elektori szavazatát.

A CBS hírtelevízió szerint Obama nyert a bizonytalan szavazati szándékú ("billegő") államok közé tartozó New Hampshire-ben is.

Obama győzött Pennsylvaniában

Barack Obama győzött a "billegő" állam Pennsylvaniában az amerikai elnökválasztáson - jelentette be a szavazóhelyiségeket elhagyók megkérdezésével készülő exit-pollok alapján a Fox News hírtelevízió.

Mitt Romney republikánus elnökjelölt kampánystábja a választási küzdelem utolsó napjaiban váratlanul forszírozni kezdte Pennsylvania megszerzését, és Paul Ryan alelnökjelölttel az oldalán még a választás napján is felkereste az állam egyik nagyvárosát, Pittsburghöt.

Elemzők szerint a választási küzdelem legnagyobb meglepetése lett volna, ha Romney-nak sikerül maga mellé állítania az államot.

Fotó: MTI


Obama győzött Michiganben, Romney szülőföldjén

Barack Obama jelenlegi elnök győzött Michiganben, republikánus kihívója, Mitt Romney szülőföldjén az amerikai elnökválasztáson - közölte a Fox News televízió, miután az amerikai keleti parti idő szerint újabb 14 államban zártak be a szavazóhelyiségek.

Más előrejelzések, köztük a CNN hírtelevízióé és az AP hírügynökségé, hasonló eredményt jósoltak.

A republikánus elnökjelölt apja, George Romney a hatvanas években az állam kormányzója volt.

Michigan az első "billegő" állam, amelynek a sorsa eldőlt a keddi elnökválasztás során.

Ez az állam 16 elektort delegál a elnökválasztói testületbe.

Egyelőre nem tudnak eredményt jósolni a hírtévék a "billegő" államokban

Nem tudott eredményt prognosztizálni sem a CNN sem a Fox News, miután kedd este bezártak a szavazóhelyiségek Ohióban, amelynek megszerzéséért a két amerikai elnökjelölt a legkeményebb harcot vívta.

A két hírtelevízió tanácstalan volt azzal kapcsolatban is, hogy Barack Obama avagy a republikánus kihívója győzött-e további "billegő" államokban, Virginiában, Észak-Karolinában, valamint (a legnagyobb) Floridában.

Obama a "billegő" államok nélkül 78:71-re vezet az elektorok számában

Barack Obama elnök, a várakozásoknak megfelelően, 78:71 arányban vezet a stabilan a demokratákra vagy a republikánusokra szavazó államokban a megszerzett elektorok számát nézve - derült ki a RealClearPolitics korai összesítéséből, amely azt követően készült, hogy az államok több mint harmadában bezártak a szavazóhelyiségek.

Az elnöknek eddig 10 állam és az amerikai fővárosnak otthont adó Columbia kerület elektorait sikerült megszereznie, Romney pedig 7 államban győzött. Az összesítés egyelőre nem tartalmaz egyetlen "billegő" államot sem, ahol a szoros állás miatt nem lehet előrevetíteni az eredményt.

A közvélemény-kutatások átlagával számoló RealClearPolitics a választások előtt azzal számolt, hogy Obamának 201, Romney-nak pedig 191 stabil elektora lesz, a többi 146-ért a "billegő" államokban kell megküzdeniük.

Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazatra van szükség.

Floridában sem világosak az erőviszonyok, újabb részeredmények

A szavazóhelyiségek zárását követően a legnagyobb súlyú úgynevezett csatatérállamban, Floridában sem tudták megjósolni, melyik jelöltre, a demokrata Barack Obamára vagy a republikánus Mitt Romney-ra szavaztak többen az amerikai elnökválasztáson.

A legfrissebb előrejelzések szerint azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint hajnali két óráig befejeződött a választás, tízben Obama, nyolcban Romney áll győzelemre. Ezek mindegyike olyan állam, ahol már a választás előtt kirajzolódtak az erőviszonyok.

E részeredmények szerint Obamának 79, Romney-nak pedig 71 úgynevezett elektori szavazatot már sikerült megszereznie abból a 270-ből, amely a végső győzelemhez szükséges.

Fotó: MTI


Rekordösszeget költöttek a választási kampányban

Rekordösszeget, összesen hatmilliárd dollárt költöttek az amerikai elnök- és kongresszusi választási kampányban az idén - jelentette be a Center for Responsive Politics (CRP) nevű elemzőintézet a kampány zárónapján Washingtonban.

A közlés szerint a két elnökjelölt - a demokrata Barack Obama és a republikánus Mitt Romney - választási erőfeszítéseire összesen 2,6 milliárd dollárt fordítottak. Ez valamivel elmarad a 4 évvel ezelőtti összegtől, amely elérte a 2,8 milliárd dollárt.

A fennmaradó összeget az elnökválasztással párhuzamosan tartott - részleges - kongresszusi választás kampányában költötték el. Ez utóbbi jelentősen növekedett a korábbi kiadásokhoz képest, miután az amerikai legfelsőbb bíróság időközben eltörölte a cégek választási dotációra fordítható finanszírozásának felső határát.

A két idei elnökjelölt közül Romney az utolsó pillanatig kampányolt, még a választás napján, kedden is felkeresett két szövetségi államot. Miután ezt követően visszaérkezett Bostonba, úgy nyilatkozott, hogy a nap folyamán megírta választási győzelmi beszédét. Hozzátette, hogy vereség esetére egyelőre nem készített beszédet.

Ami Obamát illeti, ő a választás napjára Chicagóba vonult vissza, onnan buzdította híveit szavazásra. Újságírók megkeresésére azt is elárulta, hogy ő viszont készített szöveget arra az esetre is, ha elveszítené a választást, bár azt reméli, hogy a szavazók lehetővé teszik számára "megkezdett munkájának befejezését".

Nem tudnak eredményt jósolni a hírtévék Ohióban és Észak-Karolinában

Nem tudott eredményt prognosztizálni sem a CNN sem a Fox News, miután kedd este bezártak a szavazóhelyiségek Ohióban, amelynek megszerzéséért a két amerikai elnökjelölt a legkeményebb harcot vívta.

A két hírtelevízió tanácstalan volt azzal kapcsolatban is, hogy Barack Obama avagy a republikánus kihívója győzött-e egy másik "billegő" államban, Észak-Karolinában.

A CNN az exit-pollok alapján azt jelezte, hogy a lehetséges állás Ohióban 51-48 százalék Obama javára, Észak-Karolinában pedig mindkét jelölt egyaránt a voksok 49-49 százalékát kapta.

Szoros eredményt mutatnak az első előrejelzések

Az ingadozó államokban szoros eredményt mutatnak az első előrejelzések az amerikai elnökválasztáson.

Közép-európai idő szerint szerda hajnali egy órakor hat államban bezártak a szavazóhelyiségek. Ezek közül Virginia számít "billegőnek", vagyis olyannak, ahol nem lehetett előre megjósolni, melyik jelöltnek, Barack Obama jelenlegi elnöknek vagy republikánus kihívójának, Mitt Romney-nak van nagyobb esélye a győzelemre. Ott az első előrejelzések még nem is tudták határozottan megbecsülni, ki nyert, a CNN hírtelevízió például mindkettőjüknek 49 százalékot prognosztizált.

Egybehangzó prognózisok szerint ugyanakkor a várakozásoknak megfelelő eredmények születtek Vermont, Indiana és Kentucky államokban: az elsőben Obama, a másik kettőben Romney diadalmaskodott.

Bezártak az első szavazóhelyiségek Indianában és Kentuckyban

Bezártak az amerikai elnökválasztáson az első szavazóhelyiségek helyi idő szerint kedd este hatkor, közép-európai idő szerint éjfélkor Indiana és Kentucky államban.

Az összes szavazóhelyiség ebben a két, valamint további négy államban este 7-kor, közép-európai idő szerint szerda hajnali egykor zár be. Ezek között lesz az egyik legfontosabb "billegő", más néven "csatatérállam", Virginia.

A Drudge Report jobboldali hírportál az első urnazárásokkal egy időben, elsőként adott ki nem hivatalos, exit pollon alapuló összesítést. Eszerint Barack Obama elnök a "csatatérállamok" között New Hampshire-ben, Pennsylvaniában, Michiganben és Nevadában, republikánus kihívója, Mitt Romney pedig Floridában és Észak-Karolinában győzött, míg Ohióban, Virginiában, Coloradóban és Iowában egyelőre nem egyértelmű az eredmény.

Az exit poll szerint ismét a gazdaság dönti el az amerikai elnökválasztást

Ismét a gazdasági helyzettel kapcsolatos aggodalmak határozzák meg legnagyobb mértékben a szavazók döntését a keddi amerikai elnökválasztáson az AP hírügynökség számára készült friss közvélemény-kutatás szerint.

A felmérést már a szavazóhelyiségeket elhagyók megkérdezésével készítették, egyelőre az előzetes eredményeket tették közé.

Eszerint a választók hatvan százaléka véli úgy, hogy az ország előtt álló első számú kihívás gazdasági, különös tekintettel a munkanélküliségre és az emelkedő árakra.

Tízből négy szavazó ugyan úgy látja, hogy a gazdaság javulóban van, de összességében nagyobb azok aránya, akik szerint stagnál vagy romlik a helyzet.

Minden második válaszoló szerint a problémákért Barack Obama elnököt kisebb felelősség terheli, mint elődjét, George W. Bush előző elnököt.

A választók négy évvel ezelőtt is a gazdasági helyzetet jelölték meg az elnökválasztás legfontosabb kérdéseként.

Jó éjszaka lesz?

Noha a szavazóhelyiségek New Hampshire államban csak este 8-kor zárnak, két apró településen már röviddel éjfél után leszavaztak, és azonnal közzé is tették az eredményeket. Dixville Notchban, ahol 10 választásra jogosult polgár már 43 másodpercen belül túl volt a voksoláson, a két rivális egyaránt 5-5 szavazatot kapott. Hart's Locationben Obama 23, Romney 9, Gray Johnson libertárius jelölt pedig 2 szavazatot kapott.

A választások tétje, hogy az államokban mért eredmények alapján melyik elnökjelöltnek lesz meg a győzelemhez szükséges 270 szavazata az elnök személyéről de facto döntő, 538 fős elektori testületben. Floridában, amely a "billegő" államok közül a legtöbb, 29 szavazattak rendelkezik az elektori kollégiumban, egyes helyeken több mint három órát kellett sorba állni a voksok leadásához, pedig az állam mintegy 11 millió regisztrált szavazója közül előzőleg már három millióan éltek a korai szavazás intézményével.

Magas részvételt és hosszú, több órás sorokat jelentettek Ohióból és az ugyancsak "billegő" Virginiából is. Mindkét államban több helyen meghibásodtak a szavazógépek.

Philadelphiában egy internetes beszámoló szerint a republikánusok megfigyelőit több helyen kiszorították demokrata kollégáik. A Fox News arról tudósított, hogy a egyik szavazóhelyiségben egy Obama-falfestményt találtak, amit bírói végzésre később részben letakartak, egy másik helyen pedig a Fekete Párduc radikális szervezet emberei "álltak őrt" a szavazóhelyiség előtt.

Többórás várakozás egyes szavazóhelyeken


Obama önkénteskedett

Obama 30 millió honfitársához hasonlóan - de az amerikai elnökök között elsőként - a korai szavazás lehetőségével élt, és már október 25-én leadta voksát. Az elnök személyesen nem válaszolt hasonló lépéssel a Romney-kampány váratlan meghosszabbítására, és a választás napjára Chicagóba vonult vissza.

Innen gratulált riválisának a "lendületes kampányához", és egyúttal szavazásra bíztatta a saját híveit. Obama egy időre bekapcsolódott a választókat telefonon agitáló önkéntesek munkájába is.

"Arra számítok, hogy jó éjszakánk lesz" - nyilatkozott a kilátásaival kapcsolatban az elnök, aki a nap folyamán több interjút adott, köztük több "csatatérállam", így Ohio rádióinak és televízióinak.

Leadták

Mitt Romney republikánus elnökjelölt Boston Belmont nevű elővárosában, Paul Ryan alelnökjelölt a wisconsini Janesville-ben, Joe Biden hivatalban lévő demokrata alelnök pedig a delaware-i Greenville-ben szavazott kedden, az amerikai elnök- és szövetségi kongresszusi választás napján.

A közvélemény-kutatások szerint a jelöltek támogatottsága közötti különbség mind országos szinten, mind pedig a választást eldöntő 10-12 "billegő", más néven "csatatérállamban" államban többnyire belül van a statisztikai hibahatáron.

Romney még hétfőn bejelentette, hogy a választás napján még elutazik az ohiói Clevelandbe és a pennsylvaniai Pittsburghbe. Kedden azonban nem várt csúcsforgalom alakult ki a clevelandi repülőtéren. Ott ugyanis meglepetésszerűen, alig néhány perccel a republikánus elnökjelölt megérkezése után földet ért Joe Biden különgépe, az Air Force Two is. Romney stábja megvárta, amíg az alelnök és kísérete távozik a betonról - és ekkor leszállt a Paul Ryant szállító repülő is.

Biden egy görög étterem vendégeivel beszélgetett el, majd továbbrepült Chicagóba, Romney és Ryan pedig egy közös kampányrendezvényen vett rész, majd továbbindult Pittsburghbe. A városban a demokraták helyi szervezete szerint kedd reggelre már a lakosok 44 százaléka szavazott.

Ohio megszerzése kulcsfontosságú, mert a legutóbbi 12 választást az az elnökjelölt nyerte meg, aki ezt az államot is maga mellé tudta állítani. Romney kedden bizakodóan nyilatkozott Ohióval kapcsolatban, és azt is hozzátette, hogy a "győzelemhez vezető útja" Virginián át fog vezetni.

"Hiszem, hogy győzni fogok, de nem tudom, hogy melyik lesz az az állam, amely ehhez hozzásegít majd" - jelentette ki Romney a washingtoni WMAL rádiónak.

Stuart Stevens, a republikánus elnökjelölt kampánystratégája kedden azt jósolta, hogy Romney mind az Ohióért, mind pedig a Fehér Házért folytatott küzdelmet meg fogja nyerni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.