Győzelem öt hónapi ádáz küzdelem után
Videó! Obama történelmet ír, az első fekete amerikai elnökjelölt lesz
Barack Obama történelmet ír: az első fekete bőrű amerikai politikusként megszerzi egy nagy párt elnökjelöltségét. Szinte visszaszámoltak a hírtelevíziók és -portálok az utolsó előválasztási forduló napján, kedden este, ahogy a 46 éves illinois-i szenátor mind több delegátus támogatását megszerezve araszolt a Demokrata Párt jelöltsége felé.
Sztárokkal az amerikai elnökválasztáson
Az AP hírügynökség után az ABC hírtelevízió is bejelentette: Obama - az exit poll eredmények és becslések alapján - elérte a bűvös számot, megszerezte a jelöltséghez szükséges 2118 szavazatot. Ennyi delegátus támogatására lesz szükség a nyár végi demokrata pártkonvención, Denverben a jelöltséghez. A nap folyamán legalább 20, a szavazatáról szabadon döntő szuperdelegátus állt Obama mellé és további 10 olyan delegátus is támogatásáról biztosította, aki John Edwards, a versenyből korábban kiesett aspiráns küldötte volt. Obama győzelme öt hónapi ádáz küzdelem után született meg, a párt mélyen megosztottá vált.
A politikus megelőzte az egykor abszolút esélyesnek tartott Hillary Clinton New York-i szenátort, rekord szintű kampányadományt gyűjtött össze, és soha ekkora számban fekete választók még nem vettek részt előválasztásokon. Obama mögé állt a független és a fiatal szavazók jelentős része, továbbá őt támogatták a tehetős és képzettebb demokrata választók. S bár Obama 33 fordulóban aratott győzelmet, Clinton csak 20-ban, nem sikerült maga mögött felsorakoztatnia a fehér lakosság, a kékgalléros munkások, továbbá az idősebb és a hispán választók nagy tömegeit.
Ha Obama költözik be a Fehér Házba, 47 évesen az egyik legfiatalabb elnök lesz. Ha viszont republikánus vetélytársa, a 72. évét taposó John McCain szenátor nyer novemberben, akkor ő lesz a legidősebb hivatalba lépő elnök. A Louisiana állambeli New Orleansban tartott beszédében McCain kedd este a maga részéről "megnyitotta" az őszi általános elnökválasztási versenyt. Üdvözölte Obamát mint leendő jelöltet, s azonnal támadta, amiért kész feltételek nélkül tárgyalni a világ zsarnoki vezetőivel Havannától Phenjanig, ugyanakkor nem utazik el Irakba, hogy személyesen tájékozódjék az ottani helyzetről.
A vietnami háborús veterán McCain hangsúlyozta: őt nem tegnap ismerte meg az amerikai nép, mint Obamát, és a problémák kétpárti megoldásának hosszú történetét tudja maga mögött. Az arizonai szenátor azt mondta, ő az, aki megfelelő változást hozna az amerikai elnökségbe, nem pedig Obama, aki eddig - vele ellentétben - nem hozott kemény döntéseket, nem fordult szembe saját pártjával a valódi változás érdekében.
Obama: "én leszek a demokrata jelölt"
Barack Obama illinois-i szenátor előre megírt győzelmi beszédében kedden kijelentette: "Én leszek a demokrata jelölt". Az afro-amerikai politikus a minnesotai St. Paulban tartandó beszédének szövege szerint - amelyet előzetesen a sajtó rendelkezésére bocsátottak - Obama méltatta, hogy vetélytársa, Hillary Clinton választók millióit lelkesítette föl. Hozzátette, hogy saját kampányán javítani tudott a volt first lady elleni küzdelemben. Obama az utolsó, montanai, illetve dél-dakotai előválasztási forduló napján közölte: eljött az ideje, hogy a Demokrata Párt egyesítse erőit a republikánus John McCain legyőzése érdekében.
Az illinois-i szenátor szerezte meg az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltségét - az AP hírügynökség és az ABC hírtelevízió korábbi becslése után ezt jelentette a CNN és az MSNBC hírtelevízió is kedd este. A CNN számítása szerint Obama már 2119 delegátus támogatását tudhatja maga mögött. A Demokrata Párt augusztusi denveri jelöltállító konvencióján 2118 szavazatra lesz szükség a jelöltséghez. Mind az CNN, mind az MSNBC arról adott hírt: a szenátor az utolsó demokrata előválasztási forduló napján, kedden elegendő szuperdelegátusi voksot kapott ahhoz, hogy biztosított legyen a jelöltsége.
"Egyesüljünk azon közös cél érdekében, hogy új irányt szabjunk Amerikának" - szólított fel Barack Obama. A szenátor ezután a republikánus elnökjelöltség várományosát, John McCaint bírálta, megjegyezve, hogy az arizonai szenátor alig tér el a népszerűtlen George Bush elnöktől. Kiemelte McCain azon ígéretét, hogy Bush jelenlegi Irak-politikáját kívánja folytatni. "Ugyanolyan mértékű körültekintéssel kell távoznunk Irakból, amilyen mértékű gondatlansággal bevonultunk oda (...) de a kivonulást meg kell kezdenünk (...) itt az ideje, hogy az irakiak felelősséget vállaljanak jövőjükért" - mondta Obama.
Kapcsolódó írások:
- Clinton kedd este nem lép vissza
- Újabb botrányos prédikáció - Obama kilépett egyházi gyülekezetéből
- Obama szerint a magas benzinár megváltoztatja az amerikaiak autóvásárlási szokásait
- A csillagjósok szerint Obama lesz az amerikai elnök
- Obama nyerte meg az oregoni előválasztást
- Obama mögé állt a világ leggazdagabb embere, Warren Buffett is
- Obama 75 ezres tömeg előtt szónokolt
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06