USA 2012

Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből

November 6-án elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban. A voksoláson a demokrata párti Barack Obama újraválasztásáról, vagy a republikánus jelölt, Mitt Romney elnökké választásáról döntenek.

2012.11.03 17:29MTI

Az amerikai elnökválasztást hagyományosan megelőzi az elnökjelöltek nyilvános vitája, amely 1960. szeptember 26-án, a republikánus Richard Nixon és a demokrata John F. Kennedy összecsapásának televíziós közvetítésével lépett be az elnökválasztások históriájába. Az ezt követő három voksolás előtt a tv-vita elmaradt, 1976 óta azonban a választási menetrend szerves része, a jelöltek általában több fordulóban, fordulónként átlagosan 60 millió néző előtt mérkőznek meg egymással. A legkevesebben, mindössze 36,3 millióan a Bill Clinton és Bob Dole között 1996. október 16-án lezajlott vitára voltak kíváncsiak. A legutóbbi, Obama-Romney szópárbajok átlagos nézettséget értek el.

Az Egyesült Államok legelső elnökválasztására 1789-ben, a másodikra három év múlva, 1792-ben került sor. 1789-ben az elektori kollégium George Washingtont választotta meg elnöknek, majd 1792-ben (ezideig egyedülálló módon) az elektorok száz százalékos támogatásával hivatalában megerősítették. Az elnökválasztást azóta négyévenként tartják, az idén ötvenhetedik alkalommal döntenek a Fehér Ház lakójáról.

A legszorosabb választási eredmény 1800-ban alakult ki, amikor Thomas Jefferson és Aaron Burr is 73 elektori szavazatot kapott, s a Képviselőház döntött Jefferson javára. Négyszer fordult elő, hogy az elektori szavazatok, illetve a képviselőházi döntés az országos szavazás vesztesének (tehát az abszolút összesítésben kevesebb szavazatot kapó jelöltnek) kedveztek: 1824-ben John Quincy Adams, 1876-ban Rutherford B. Hayes, 1888-ban Benjamin Harrison, 2000-ben George W. Bush került így az elnöki székbe. A legnagyobb arányú győzelmet Franklin Delano Roosevelt aratta, aki 1936-ban 523 elektori szavazatot gyűjtött be, ellenfele, Alf Landon nyolc megszerzett voksa ellenében.

Összes

Az Egyesült Államoknak eddig 43 elnöke volt. A 2008-ban megválasztott, jelenleg hivatalban lévő Barack Obama sorrendben mégis a 44., mert Grover Clevelandet - aki 1885-1889 és 1893-1897 között, egy ciklus kihagyásával töltött ki két elnöki periódust - a történetírásban kétszer, külön sorszám alatt, mint a 22. és 24. amerikai elnököt jegyzik. Mitt Romney megválasztása esetén a 45. elnökként kerülhet fel a listára.

Barack Obama, az első afroamerikai elnök 2009-es hivatalba lépéséig valamennyi amerikai elnök fehér bőrű, egyesült államokbeli születésű férfi volt. Közülük 18 republikánus, 15 demokrata, 4-4 demokrata-republikánus és whig, kettő pedig föderalista párti.

A legidősebb korban Ronald Reagan került az elnöki székbe, ő 69 évig és 349 napig várt a sikerre, a legfiatalabb megválasztott elnöknek, J. F. Kennedynek csupán 43 évet és 236 napot kellett várnia. Nála is fiatalabb volt hivatalba lépésekor Theodore Roosevelt, aki William McKinley meggyilkolása után, alelnökként került a Fehér Házba 42 éves és 322 napos korában.

Apáról-fiúra

Kétszer fordult elő, hogy apa és fia is elnök lett: John Adams és John Quincy Adams példáját George Bush és George W. Bush követte. William Henry Harrison unokája, Benjamin Harrison szintén elnök lett, ez a nagyapa-unoka párosítás még követőkre vár. A 14 alelnökből lett elnök közül 5 megválasztás, 8 a hivatalban levő államfő halála, egy pedig az elnök lemondása miatt került a Fehér Házba. Richard Nixon volt az egyedüli amerikai elnök, aki lemondott (1974), a helyére lépő Gerald Ford pedig az egyedüli, aki az elnöki és az alelnöki széket is elődje lemondása miatt nyerte el. (Nixon megválasztott alelnöke, Spiro Agnew ugyanis 1973-ban távozott posztjáról, miután fény derült arra, hogy marylandi kormányzó korában százezer dollárnyi kenőpénzt fogadott el.) Egyszer történt meg az is, hogy az alelnök legyőzte a hivatalban lévő elnököt (1800-ban Thomas Jefferson John Adamst).

Korán halnak?

Az elnökök közül 33 halt meg természetes halállal. Nyolcan haltak meg hivatali idejük alatt, közülük négyet - Abraham Lincoln, James Garfield, William McKinley és John F. Kennedy - meggyilkoltak. Legtovább - 93 évet és 165 napot - a 2006-ban elhunyt Gerald Ford élt, legfiatalabban - 46 évesen és 177 naposan - J. F. Kennedy halt meg. Három elnök hunyt el az Egyesült Államok nemzeti ünnepén, július 4-én, közülük kettő (John Adams és Thomas Jefferson) ugyanazon a napon, 1826-ban.

Jelenleg négy exelnök él: Jimmy Carter és az idősebb George Bush 88 évesek, Bill Clinton és George W. Bush pedig 66 évesek. A hivatalban levő Barack Obama 51 éves. Az öt elnök közül kettő, Carter és Obama Nobel-békedíjasok, Cartert 2002-ben, jóval hivatali ideje letelte után, míg Obamát 2009-ben, beiktatása évében tüntették ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.