Szigetvita
Japán hajókat utasítottak ki kínai őrhajók a vitatott vizekről
Japán hajókat utasítottak ki kínai őrhajók a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigetcsoportja körüli vizekről helyi idő szerint kedd délelőtt.
2012.10.30 12:41MTIAz állami óceánügyi hivatal közleménye szerint a négy kínai őrhajó "rutin járőrözés közben" találkozott a japánokkal. A kínai hajók megfigyelték a japánokat, fényképeket készítettek róluk, és rádión felszólították őket a távozásra. Egyúttal kinyilvánították "Kína szuverenitását a Tiaojü-szigetek (japánul Szenkaku-szigetek) és környező vizeik felett".
A kínai sajtó újabban két-három naponta hírt ad a kínai hajók járőrtevékenységéről, találkozásukról japán őrhajókkal. E tudósítások üzenete mindig azonos: felszólították a japán hajókat arra, hogy azonnal hagyják el "Kína területi vizeit".
A Kyodo japán hírügynökség kedden viszont arról számolt be, hogy a szigetek környékén a japán parti őrség arra figyelmeztette a kínai hajókat, hogy ne lépjenek be Japán területi vizeire.
A beszámoló szerint az egyik őrhajó elektronikus táblán világító felirattal sürgette a japán hajókat a térség elhagyására, mert "kínai joghatóság alá tartozó vizeken" tartózkodnak, és "megsértik a törvényeket".
Gemba Koicsiro japán külügyminiszter szintén kedden megerősítette, szeretné, ha a helyzet Tokió és Peking között megnyugodna, és stabilizálódnának a gazdasági, kulturális kapcsolatok. Ugyanakkor úgy foglalt állást, hogy ha a szigetcsoport közelében kínai hajók behatolnak a japán vizekre, mindannyiszor tiltakozásuknak fognak hangot adni.
Gemba - sajtójelentések szerint - azt mondta, nem hiszi, hogy területi vita lenne a szuverenitást érintő kérdésben Japán és Kína között. Ezzel megfigyelők szerint azt kívánja kifejezni, hogy Japán nem nyit vitát a kérdésben, a szigeteket egyértelműen a maga területének tekinti, s fenn kívánja tartani a status quót.
Hung Lej kínai külügyi szóvivő kedden Pekingben azt mondta, Gemba "önvédelemből" állítja, hogy nincs vita a kérdésben. Ám a helyzet már nem ugyanaz, mint volt - jegyezte meg, utalva arra, hogy miután "Japán törvénytelenül megvásárolta a szigeteket, érvénytelenítette azt a konszenzust, amelyben a vezetők idősebb generációi megállapodtak".
"Japánnak a jövőben ne legyenek illúziói ezzel kapcsolatban" - hangoztatta Hung, sürgetve a japán felet, hogy ismerje el a nézetkülönbséget, és törekedjen a probléma tárgyalásos úton történő rendezésére.
Amióta a japán kormány szeptemberben a szóban forgó öt nagyobb sziget közül hármat megvásárolt, kínai őrhajók többször is beléptek olyan vízterületekre, amelyeket Japán a maga felségvizeinek tart.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06