Legyen vége az erőszaknak!
Damaszkuszba érkezett az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja
Damaszkuszba érkezett pénteken Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja, hogy a jövő heti muzulmán ünnep idejére szóló tűzszüneti megállapodás aláírására bírja a feleket, és leállítsa az elmúlt napok erőszakhullámát, amely nem egészen egy hét alatt több mint ezer halottat követelt.
2012.10.19 20:07MTIA szíriai hadsereg közben pénteken kazettás bombákkal támadt a lázadókra az ország északi részében – állapította meg a helyszínen a francia hírügynökség tudósítója. Brahimi Damaszkuszba érkezve újságírókkal közölte: arról tárgyalnak, hogyan csökkenthetnék, és lehetőség szerint állíthatnák le az erőszakot október 26. és 28. között, az íd al-adha muzulmán ünnep idejére. Az algériai diplomata szombaton Valíd Moallem külügyminiszterrel tárgyal, Bassár el-Aszad elnökkel való találkozójának időpontját nem közölték.
A nemzetközi közvetítő abban bízik, hogy a tűzszünet elindíthat egy, a 19 hónapja tartó szíriai konfliktus megoldását célzó politikai folyamatot. A francia külügyminisztérium közölte: támogatja a fegyverszünetet, de Szíriában a maarrat-en-numáni véres tüzérségi tűz és a 44 ember, közöttük 23 gyermek életét kioltó csütörtöki légitámadás után nem biztosítottak a tűzszünet feltételei. A francia hírügynökség tudósítójának helyszíni beszámolója szerint vadászbombázók pénteken két bombát dobtak le a Vadi Deif-i támaszpontot ostromló lázadók állásaira.
A harci gépek két kazettás bombát is ledobtak Maarrat-en-Numán felett. A lázadók és a Human Rights Watch emberjogi szervezet korábban azzal vádolta meg a hadsereget, hogy ezt - a nemzetközi szerződésekben betiltott - fegyvert veti be a lázadók ellen. A szír kormányerők tagadták, hogy ilyen fegyvereik lennének. A kazettás bomba olyan légibomba, amely nagy számban kisebb robbanótöltetet tartalmaz, és a hordozó repülőeszközről való leoldás után - még a levegőben - ezeket egy előre meghatározott nagyságú területen szétszórja.
A kazettás bombák rendkívül veszélyesek a civil lakosságra még a háborús konfliktusok után is. Szíria nem ratifikálta az e fegyverek használatának, gyártásának, tárolásának és átadásának teljes tilalmáról szóló egyezményt, amelyet 2008. május 30-án fogadott el 107 állam Dublinban. Pénteken 54 ember halt meg Szíria-szerte erőszakos cselekményekben az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint.