Vértanúnak minősülnek
Boldoggá avatják a 400 éve Prágában meggyilkolt ferences szerzeteseket
Szombaton Prágában boldoggá avatnak 14 ferences szerzetest, akiket a XVII. század elején a cseh város protestáns lakossága árulónak minősített, megkínzott, majd meggyilkolt.
2012.10.10 23:30MTIXVI. Benedek pápa májusban hagyta jóvá a boldoggá avatási dekrétumot, amelynek alapján a szombati ceremónia után az 1611. február 15-én meggyilkolt, döntően nyugat-európai országokból származó ferences szerzeteseket felveszik a boldogok jegyzékébe. A pápai dekrétum szerint a meggyilkolt szerzetesek vértanúnak minősülnek.
A ferenceseket a prágai Szűz Mária kolostor templomában kínozták halálra. A külföldi papokat a katolikus egyház hívta meg Prágába, hogy a döntően protestáns városban katolikus miséket tartsanak, terjesszék a katolikus hitet, és életükkel példát mutassanak az embereknek.
Prága protestáns lakosságának azonban - sem a cseheknek, sem a németeknek - nem tetszett a katolikus szerzetesek tevékenysége, ellenségnek tekintették, támadták, és megalázták őket.
Miután 1611 elején Habsburg Leopold zsoldos hadserege megszállta Prágát, az ellenséges viszony tovább mérgesedett. A prágaiak az ellenség embereinek, kollaboránsoknak tartották a ferenceseket. 1611 februárjában a kolostorban élő szerzeteseket összegyűjtötték a templomukban, és halálra kínozták őket. Nem sokkal később azonban, amikor Csehországban megszilárdult a Habsburgok uralma, és fokozatosan megváltozott a közhangulat, a lakosság jó része növekvő tisztelettel tekintett a meggyilkolt szerzetesekre.
Többször kísérletet tettek a 14 mártír ferences szerzetes boldoggá avatására, de egyik sem végződött sikerrel. A rendszerváltás után, 1992-ben ezért a Cseh Püspöki Konferencia újra napirendre tűzte az ügyet, és beadvánnyal fordult II. János Pál pápához a ferencesek boldoggá avatása érdekében.
A boldoggá avatási ünnepség a prágai Hradzsinban álló Szent Vitus székesegyházban lesz. A ferencesek földi maradványait néhány hónapja kiemelték a kolostortemplom kriptájából, majd laboratóriumi vizsgálatoknak vetették alá. Ezek bebizonyították, hogy a maradványok valóban a XVII. század elejéről származnak. A szerzetesek földi maradványait ezután egy több százéves tölgyfából készült, díszes koporsóban helyezték el.
A Cseh Püspöki Konferencia október elején pásztorlevélben arra szólította fel a katolikus hívőket és a lakosságot, hogy a vérontás legyen "mementó" napjainkban is, amely tanúságot ad a hitről, és segít a "történelmi sebek" mélyebb megértésében a katolikusok és más felekezetek együttélését illetően. A püspökök felhívták a figyelmet arra, hogy a világban "valódi szolidaritásra van szükség, amely a mélyebb értékekre épül".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06