Mehetnek a magyarok is

Szájer Párizsban üdvözölte, hogy Franciaország teljesen megnyitja munkaerőpiacát

Üdvözölték az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetői csütörtökön azt a döntést, hogy Franciaország teljesen megnyitja munkaerőpiacát a 2004-ben az unióhoz csatlakozott nyolc közép-európai állam, köztük Magyarország polgárai előtt.

2008.05.29 18:36MTI

Erről Szájer József alelnök, a magyar néppárti EP-delegáció vezetője tájékoztatta az MTI-t a francia EU-elnökséggel Párizsban folytatott megbeszélés után. Közleményt adott ki a témáról Őry Csaba (Fidesz-MPSZ) képviselő is, aki szerint példaértékű Nicolas Sarkozy bejelentése, mert a munkavállalási korlátozások feloldásától még vonakodó tagállamok is átgondolhatják álláspontjukat, és a közép- és kelet-európai munkavállalók is az uniós állampolgárokra érvényes szabályok szerint dolgozhatnának náluk.

Szájer József azt is kiemelte, hogy Európában igény van a külső szaktudásra, de ez nem szívhatja el a világ más részeiről azt a tudást, amelyre ott van szükség. A néppárti vezetők Francois Fillon kormányfővel és hét miniszterrel találkoztak. A párizsi megbeszélés fő témája a bevándorlás volt. Ezzel kapcsolatban Fillon megerősítette, hogy hazája átfogó uniós megállapodást szeretne elérni az év végéig. A tagországok a tervek szerint ennek keretében egységesítik menekültpolitikájukat, azaz vállalják, hogy határozottan fellépnek az illegális bevándorlással szemben, a legálisan bevándorlóktól pedig egyfajta integrációs kötelezettséget várnak el a szokások és az európai értékek megismerésével és tiszteletben tartásával.

A fő cél, hogy ne legyenek különbségek a schengeni övezeten belüli országok politikájában - hangoztatta Szájer. Emlékeztetett arra, hogy az unióban elindult a gondolkodás az agrárpolitika új reformjáról, és ezen "Párizs is szeretné a névjegyét határozottan rajta hagyni". A magyar képviselő szerint azonban az élelmiszerbiztonság és az élelmiszerellátás globális problémáinak idején Európának csak óvatosan szabad lépnie a reform területén.

Szájer és a Michel Barnier francia mezőgazdasági miniszter egyetértett: meg kell őrizni azokat a támogatásokat, amelyek Európát biztonságos ellátásúvá teszik. Szóba került az unió demokratikus deficitjének megszüntetése, azaz elsősorban az Európai Bizottság parlament előtti ellenőrzésének kiteljesítése is.

Szájer - a téma EP-felelőse - elmondta: a francia kormány e kérdésben is elkötelezte magát. Párizs szeretné az év végéig lezárni az asztalon lévő törvénycsomagok tárgyalását e témáról. Ily módon az unió polgárai - választott képviselőiken keresztül - ellenőrzést gyakorolhatnak a brüsszeli bizottságnak ma még gyakran nehezen átlátható végrehajtási rendeletei fölött - értékelte a képviselő.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.